Zásady správného stolování pro hostitele

Zásady správného stolování pro hostitele

Ať už zvete domů hosty zcela pravidelně, nebo jen občas pořádáte rodinné obědy, měli byste znát alespoň základní zásady správného stolování z pohledu hostitele. Uvařit můžete sice skvěle, ale když vyberete nevhodné nádobí i prostírání, celkový dojem to zcela zkazí, zvlášť, pokud vaši hosté pravidla stolování sami dobře ovládají.

Ubrusy a dekorace

Základem hezky prostřeného stolu je kvalitní ubrus. Ten vybírejte podle tvaru stolu, tedy buď obdélníkové, oválné nebo kulaté ubrusy, které se hodí pro menší oslavy. Dbejte přitom i na správnou velikost ubrusu, aby příliš nepřečníval, ani nebyl příliš krátký.

Pro slavnostní tabuli jsou ideální ubrusy z kvalitní látky v jedné barvě. Nemusí to být jen bílé či pastelové odstíny, ale čím jsou barvy sytější a tmavší, tím více je potřeba dbát na jejich kontrastní doplnění v podobě květin a dalších dekorací, případně barevně ladících látkových ubrousků, svícnů a nádobí. Řešením je také hlavní ubrus v jedné barvě v kombinaci s běhounem v barevně ladícím odstínu.

U dekorací myslete na to, že každý host potřebuje dostatek prostoru, aby mohl stolovat pohodlně. Někdy méně je více, protože velké množství květin může zabrat příliš místa na stole, případně může jejich vůně někomu vadit a mohou bránit i příjemné konverzaci, pokud hostům brání ve výhledu.

Slavnostní tabule
Slavnostní tabule

Etiketa stolování doma

Pro běžné rodinné stolování stačí znát jen pár základních pravidel.

Jednoduché prostírání

Pokud máte třeba běžný nedělní oběd, pravděpodobně vystačíte jen s příbory na stole a nádobím na polévku, hlavní chod a dezert. Vidlička se dává vlevo od talíře, nůž a lžíce na polévku vpravo, přičemž nůž je blíže talíře s ostřím směrem k němu.

Lžička či vidlička na dezert se dává nad talíř směrem od hosta. I když moučník by se měl správně konzumovat malou vidličkou, v řadě domácností u nás nejsou k dispozici a běžně je nahrazují lžičky. V restauraci obvykle dostanete větší, tzv. klubový talíř, na nějž vám personál nosí talíře s jednotlivými chody. Doma se obvykle vystačí s talířem na hlavní chod, na němž je umístěn talíř na polévku.

Ta se neservíruje z hrnce, ale z polévkové mísy. Podobně se servíruje také hlavní chod, kdy je maso na jedné míse, přílohy na dalších a omáčka v omáčkovníku. Ideálně by vše mělo být u jedné soupravy. Při rodinných setkáních určitě nikoho neurazí, pokud se dezerty naservírují až po skončení hlavního chodu společně s kávou, protože v domácnostech obvykle nejsou jídelní stoly tak velké, aby se na ně vešly i dezertní talířky.

Dezert na dezertním talířku
Dezert na dezertním talířku

Méně formální bývá i servírování nápojů. Ale i jednoduše prostřený stůl by měl zdobit kvalitní ubrus a ideálně látkové ubrousky. Pokud je nemáte, nezapomeňte alespoň na kvalitní papírové ubrousky pro každého z hostů. Mohou se buď složit na talíř, případně i pod příbor vpravo. Tabuli by měla doplnit alespoň jednoduchá květinová výzdoba.

Domácí slavnostní hostina

Pokud doma pořádáte slavnostní hostinu, mělo by být prostírání formálnější, včetně sklenic a talířku na pečivo. Základem by měl být již zmíněný klubový talíř a na něm látkový ubrousek. Ten může být buď jednoduše složen, nebo z něj může být vytvořena dekorace, která dodá tabuli slavnostní ráz.

Skládání ubrousků může být malá věda, ale na internetu najdete video návody, které vám pomohou to zvládnout. Ubrousky mohou být také kombinovány se jmenovkami, které dají hostům najevo, kde je jejich místo dle zasedacího pořádku hostitele.

Domácí slavnostní hostina
Domácí slavnostní hostina

Zasedací pořádek

Také zasedací pořádek má při stolování svá pravidla. V čele stolu a zády ke stěny by měla sedět společensky nejvýznamnější osoba, což může být například oslavenec, nejstarší osoba v rodině, váš nadřízený z práce apod.

Z jejího místa by měl být dobrý výhled na všechny hosty u stolu. Pro něj či ni by mělo být určeno sedadlo napravo od hostitelky, případně hostitele, které je považováno za nejčestnější. Pokud je hostiteli manželský či partnerský pár, měli by sedět naproti sobě, nikoli vedle sebe.

Dále byste měli dbát na to, aby se mezi hosty střídali muži a ženy, přičemž partnerské páry posadíte vedle sebe tak, že dáma sedí vpravo od svého partnera. 

Máte-li na hostině více stolů, je vhodné namíchat společnost u jednoho stolu z lidí, kteří se částečně znají a částečně ne, aby se snadněji našlo téma k diskusi během jídla. Naopak, víte-li o nějakých konfliktech, snažte se takové hosty posadit ideálně tak, aby na sebe ani neviděli. 

Hosté přicházejí ke stolu obvykle společně, předtím se neformálně baví, například se sklenkou welcome drinku ve stoje. Při usazování svá místa nejprve zaujímají dámy, pánové až po nich. Pokud přijde nějaký host později, tak v případě, že se jedná o dámu, pánové povstanou a počkají, až se usadí. Je-li to pán, hosté zůstávají sedět.

Místo pro jednoho hosta

Na klubový talíř se servírují jednotlivé chody, pro každý chod je zvláštní talíř. Napravo od talíře je postupně nůž na hlavní chod, dále lžíce na polévku a nůž na předkrm, oba nože s ostřím směrem k talíři. Vlevo od talíře je vidlička na hlavní chod a směrem dále od talíře vidlička na předkrm. Nad talířem je vidlička na moučník s hroty mířícími vpravo a nad ní dezertní lžička ležící opačně.

Servírování hlavního chodu
Servírování hlavního chodu

Šikmo vpravo nahoře od talíře je sklenice na vodu a pod ní sklenice na víno. Talířek s pečivem je umístěn vlevo od talíře a k němu se servíruje máslo, případně olivový olej a menší nůž. Pozor, pokud budete jako hlavní chod servírovat rybu, je třeba mít speciální rybí příbor.

Pokud si někdo nepřeje pít víno, ale požádá například o pivo nebo jiný nápoj, sklenici na víno odnesete nahradíte sklenicí na vybraný nápoj. Sklenice na vodu zůstává vždy na místě.

Servírování pokrmů

Před začátkem jídla byste měli nabídnout hostům aperitiv na povzbuzení chuti. Jako první by měl být obsloužen nejvýznamnější host a pak se následně pokračuje hostem po jeho pravici a dalšími ve stejném směru, dokud není nápoj či chod naservírován všem u stolu.

Servírování přípitku
Servírování přípitku

Pokrmy se hostům servírují zleva, použité nádobí, sklenice i příbory se naopak od hosta odebírají vpravo. Úprava jídla na talíři by měla odpovídat příležitosti. Slavnostní hostina by měla být i pastvou pro oči. Vždy se musí dbát, aby okraje talířů byly čisté a bez kapek. Servírovací mísy na stole zůstávají, pokud nejsou prázdné, případně pokud neskončil daný chod.

Pokud máte slavnostní dort, krájíte ho přímo před hosty. Potřebovat budete sklenici s horkou vodou, do níž se ponoří nůž na krájení dortu a následně se osuší ubrouskem. Teprve pak s ním ukrojíte jeden řez pro jednoho hosta a následně nůž opět otřete. Řezy dortu se pokládají špičkou směrem k hostu. Ale dezertem může být také sýr nebo ovoce. Společně s dezertem se obvykle hostům nabízí káva, případně digestiv.

Pravděpodobně se vám nebude chtít během rodinných oslav všechna pravidla dodržovat. Pokud se ale podržíte alespoň těch nejdůležitějších, povede se vám udělat celou akci slavnostnější.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář