Víkendové návyky, které nemile ovlivní budoucí pracovní týden

Práce na počítači v kanceláři

Nejeden člověk se už od pondělí těší na víkend. Jeho nadšení je tak obrovské, že pracovní týden značně prodlužuje. Aby se jednotlivé dny nezdály být tak dlouhé, snaží se k práci přistupovat s maximální koncentrací a efektivitou. Práce se stihne tolik, že si přeje, aby se v podobném duchu nesl i nadcházející týden, ale nyní dává nohy nahoru a “dává si voraz”. Jenže se během víkendu dopustí návyků, které s jeho pondělní produktivitou značně zamávají. Čemu se tedy raději vyvarovat?

Je zapotřebí si uvědomit, že i když jsou víkendy opravdu odpočinkové a že se táhnou v klidnějším módu, to, co během nich podnikneme, se výrazně projeví na tom, jaký bude náš nadcházející pracovní týden. Jestliže se ponese pouze v lenivém duchu a ve znamení nicnedělání, pondělní rozjezd bude opravdu velice, velice pomalý. 

Dávejte si pozor na příliš dlouhý spánek

Co z člověka dělá úspěšného? Brzké vstávání, respektive zbytečné nemarnění dne. I proto většina lidí vstává kolem šesté, sedmé hodiny ranní, aby využili poskytnutý čas na maximum. Zprvu se vstává opravdu velice těžce (zejména v zimě, kdy venku kraluje chlad a ranní tma je brzké vstávání nadlidský výkon), ale každým dalším dnem je to snazší a snazší. Tedy pokud dodržujeme tento zvyk i během víkendu. 

Věděli jste, že vypěstování návyku trvá jeden celý měsíc? Zničit ho ale může jeden jediný den, který se rozhodnete strávit jinak, než jak jste si stanovili. Když po celodenním snažení vstanete o víkendu v deset, ne-li v jedenáct, dojde k narušení vašich vnitřních hodin a vaše tělo se bude cítit nadměrně unavené.

Unavená žena při práci
Unavená žena při práci

Žádná odpovědnost během víkendu

V pracovním týdnu jsme připravení a odhodlaní dodržovat zavedené rutiny. Plníme si jednotlivé položky z to-do listu, dodržujeme pravidelné lekce jógy, které jsou součástí našeho harmonogramu, dokonce pravidelně jíme. Jenže padne víkend a odpovědnost je ta tam.

Dvoudenní nicnedělání se však může negativním způsobem promítnout do pracovního týdne a do toho, jak náš pracovní týden bude vypadat po stránce efektivity a produktivity. Proto nebuďte během víkendu příliš leniví, nevyplácí se to.

Nulová příprava na pracovní týden

I když během víkendu nemáte žádnou chuť přemýšlet nad tím, co se stane týden následující, plánování a příprava je jeden z veledůležitých bodů. Uvolnit se je samozřejmě zapotřebí, ale pokud všechny starosti necháte až na pondělí, bude se vám to hůře zvládat. Možná vás to navíc bude extrémně stresovat, což se negativně projeví na vaší výkonnosti. 

Proto si třeba v neděli večer sedněte nad svým diářem a sepište si alespoň maličkosti, které ale velkou měrou usnadní běžné fungování. Pomůže sestavení plánovaného to-do listu, ale také jen sepsání nákupního seznamu nebo projetí kalendáře a zjištění, co všechno vás vlastně čeká.

Nebuďte jenom doma

I když být doma je v některých ohledech super (kde jinde si odpočinete, než v pohodlí vlastního gauče), ale odborníci to nedoporučují. Strávit svůj volný čas jenom mezi čtyřmi stěnami vašeho příbytku neprospívá vaší produktivitě ani efektivitě. Pamatujte na to, že nejlepším dobíječem baterek je samo sluníčko, proto se ho vydejte hledat. 

Podle odborníků je nejlepší procházka hned ráno, takřka ihned po probuzení. Výhodu v tomto mají pejskaři, které z postele vyžene jejich čtyřnohý parťák s upozorněním, že je čas na venčení. Pokud budeme ráno trávit tím, že si půjdeme třeba zaběhat nebo se jen projít kolem bloku, mozek dostane jasný povel nutící ho se ihned probudit.

Zanedbávaná hydratace

Ano, je zcela logické a možná ani ne překvapující, že si lidé během víkendu “utrhnou z kopýtka”. Jenže alkohol by neměl být tím jediným, co byste během volných dnů měli vypít. Ne, tímto stylem se opravdu nedodržuje pitný režim, protože alkoholické nápoje podobně jako káva mají spíše opačný efekt čili dehydratace organismu. 

A i když si to člověk opět neuvědomuje, nedůsledná hydratace především po ránu mu může negativním způsobem ovlivnit nadcházející pracovní týden. Každé rán, ať už je to středa, neděle nebo sobota, proto začněte sklenkou vody třeba s citronem a neustále u sebe mějte láhev s pitnou vodou.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář