Vbočený palec: Vysoká daň za boty s úzkou špičkou a podpatky

Vbočený palec u ženy

Vbočený palec, známý také jako hallux valgus, je nejen bolestivý, ale také nevzhledný. Postihuje až 25 % populace, přičemž nejčastěji trápí ženy. Často totiž bývá způsoben nošením podpatků a obuvi s úzkou špičkou. Objevte s námi všechny příčiny tohoto problému a zjistěte, jak vbočený palec léčit.

Pokud pracujete v kanceláři, možná i vy každé ráno obouváte boty s úzkou špičkou. S kostýmkem nebo sakem sice vypadají stylově, ale daň za jejich nošení může být vysoká. Bývají totiž jednou z příčin deformace nohy, která je poměrně nepříjemná – vbočený palec způsobuje nepohodlí při chůzi, omezuje při výběru obuvi a vypadá velmi neesteticky.

Vychýlený palec, který směřuje k ostatním prstům, nemůže zastávat svou funkci a jeho špatnou prací pak bývá ovlivněna celá noha.

Co způsobuje vbočené palce?

Kdyby za vbočenými palci byla pouze nevhodná obuv, potýkala by se s tímto problémem asi většina žen. Ne vždy je však problém v obutí. Hallux valgus bývá často způsoben také životním stylem – nedostatečná péče o chodidla, zaměstnání, které vyžaduje celodenní stání, nebo nadváha, to vše může ke vzniku vbočeného palce přispět. Zapomínat nesmíme ani na genetické predispozice. Pokud někdo z vaší rodiny na tento problém trpí, je velmi pravděpodobné, že i vy budete ke vbočeným palcům náchylnější.

Deformita palce však může vzniknout také v důsledku některých onemocnění, jako je například revmatoidní artritida. Další příčinou bývají i hormonální změny. Není nic neobvyklého, že vbočené palce se objeví v těhotenství, kdy dochází k uvolnění vazů, které pak nejsou schopné držet chodidlo ve správném tvaru.

Tip: Jste-li v práci celý den na nohou, věnujte výběru obuvi velkou pozornost. Vsaďte na boty, které mají širší špičku, a nekupujte obuv s příliš tuhou podrážkou. Široký výběr kvalitní pracovní obuvi najdete na e-shopu Hoffmann Group: https://www.hoffmann-group.com/CZ/cs/hot/ochrana-pri-praci/pracovni-obuv/c/097.

Zajímavé je podívat se na příčiny vbočeného palce z pohledu psychosomatiky. Někdo tvrdí, že vbočení palce signalizuje, že jsme sešli ze své cesty, podle jiných je kloub palce na noze spojen zase se schopností vkročit do něčeho nového a být přísný sám na sebe.

Stupně onemocnění

Podle míry odklonění palce směrem k ostatním prstům můžeme určit různé stupně onemocnění. V první fázi je deformita relativně mírná. Palec se nepatrně odklání směrem k ostatním prstům, objevuje se lehké nepohodlí a otok. V druhém stádiu je patrné vbočení a v třetí fázi už nastává výrazné zkrácení zevních a prodloužení vnitřních kloubních struktur. Dochází také k výrazné bolesti, otoku, obtížím při chůzi a deformaci dalších prstů nohy. V poslední fázi pak palec překrývá další prsty. Může být postižena kloubní chrupavka a často také vzniká artróza.

Vbočený palec u muže
Vbočený palec u muže

Snažte se deformitám palců předcházet…

Mnohem jednodušší než srovnávat vbočený palec je problémům předcházet. Stačí vsadit na pravidelné protahování kloubů palce, Achillových šlach a svalů lýtek. Pomoci mohou také masáže a koupele nohou. V každém případě se vyplatí i nákup pohodlných a kvalitních bot, které poskytnou vašim prstům dostatek místa.

Jak se tedy o nohy starat v praxi? Vezměte si na pomoc malý míček nebo tenisák a položte ho pod nohu. Pak na něj přeneste část své váhy a jemně jím masírujte plosku nohy. Ideální je, když váš pohyb vychází z kolene a míček jezdí rovně uprostřed chodidla. Vyzkoušet můžete také chůzi naboso. Chozením v různém terénu nohy prokrvíte a zároveň je otužujete. Pokud se vám nechce chodit venku bez bot, nasbírejte si domů kamínky a ve volných chvílích na nich přešlapujte.

Do oblasti prevence můžeme zařadit také využívání korektoru na vbočené palce. I když si většina lidí myslí, že toto udělátko jim pomůže vyřešit už vzniklé problémy, korektor je ve skutečnosti vhodné používat spíše v případech, kdy pociťujete příznaky počínající deformity. Pokud je palec ohebný, korektor může pomoci s jeho srovnáním zpět do osy. V případě, že je ztuhlý, nasazením korektoru docílíte pouze toho, že odtlačíte ostatní prsty. Pak není vhodné tuto pomůcku používat vůbec.

Jak srovnat vbočený palec bez operace?

Srovnat vbočený palec bez operace je poměrně těžký úkol. Podle studií je totiž možné dosáhnout spíše zmírnění bolesti a zastavit zhoršování problému než odstranit samotnou deformitu. To však rozhodně neznamená, že s vbočeným palcem musíte žít nadosmrti. Vždy záleží na tom, v jaké fázi problém je a jak důslední při jeho řešení budete.

Jednou z možností, jak s vbočenými palci zatočit, je pustit se do aktivního cvičení. Navštivte fyzioterapeuta, který vás důkladně prohlédne a doporučí konkrétní cviky pro váš zdravotní stav. Pro srovnání vbočených palců je oblíbené především cvičení podle Dornovy metody, které navrací klouby do původní polohy.

Cvičení se také často kombinuje s rázovou vlnou. Tu si můžete představit jako hodně silnou masáž, která prokrví postižená místa a sníží napětí v tkáni. Jde o proceduru trvající přibližně 10 až 15 minut. Rázová vlna není přímo bolestivá – pacienti ji často popisují jako píchání drobnými jehličkami. 

Efektivitu těchto dvou metod je možné ještě posílit, když fyzioterapeut aplikuje tzv. „funkční tape“. Jde o speciální pásky, které se lepí na tělo a mají za úkol podpořit přirozenou schopnost samoléčby těla. Jsou vyrobeny z elastického materiálu podobného lidské kůži. Kinesiotapy jsou flexibilní, takže vás neomezují při pohybu, ale zároveň zpevní danou oblast, pomohou udržet palec ve vhodném postavení a podpoří správnou funkci svalů a kloubů. Působí tak na nohu průběžně, až do další návštěvy fyzioterapeuta.

Fixace vbočeného palce
Fixace vbočeného palce

Pro úlevu od některých příznaků lze dále využít exteroceptivní stimulaci plosky nohy. Zjednodušeně řečeno jde o stimulaci různých receptorů umístěných na chodidle. Lze využít techniky, jako je masáž, kartáčování nebo třeba chůze po trávě a kamíncích. Tyto metody mohou pomoci uvolnit svaly, zmírnit napětí a zlepšit krevní oběh, což může vést k úlevě od bolesti a nepohodlí. Nicméně je důležité si uvědomit, že exteroceptivní stimulace není primární léčbou vbočeného palce, a nemusí tak ovlivnit samotné zakřivení palce.

Dalším doplňkem terapie může být také ortopedická vložka, je však nutné, aby byla klientovi vyrobena přímo na míru.

Operace vbočeného palce

Operace vbočeného palce se může provádět několika způsoby, ve většině případů jde o řez do jedné nebo dvou kostí v noze. To pomůže změnit postavení kloubních ploch a samotného palce. Vše se upevní pomocí drátů nebo malých šroubů a je hotovo. Chodit můžete hned po operaci, je však potřeba dodržovat klidový režim a nosit speciální obuv. Velkou výhodou je, že výsledky jsou trvalé a problém se již nevrací. Je však vhodné, aby po zákroku proběhla rehabilitace.

Přestože je vbočený palec bolestivý a nevzhledný, rozhodně nejde o neodstranitelný problém. Díky správné péči a prevenci minimalizujete riziko jeho vzniku a důsledné cvičení vám dokonce může pomoci problém odstranit. Nezapomeňte však situaci konzultovat s odborníkem, který vám poskytne individuální rady a stanoví přesný postup léčby. Věnujte svým nohám zaslouženou péči a dopřejte jim pohodlí, které si zaslouží. Jsou přece klíčem k aktivnímu životu.

4.7/5 - (4votes)

Napsat komentář