Jaké barvy se hodí do kanceláře, aby byla podpořena naše produktivita?

Produktivita v kanceláři

Kancelář je místo, kde trávíme velkou část našeho dne. S příchodem pandemie došlo k přesunu pracovního prostředí do našich domovů a řada lidí musela řešit jedno – jak efektivně zařídit pracovní místnost, aby byla podpořena produktivita a kde by se naopak nenacházelo mnoho věcí, jež by naši pozornost spíše rozptylovaly. Jen málokdo si však uvědomil, že velkou roli hrají právě barvy, kterými vymalujeme prostor.

Přemýšlejte o použitých barvách

Není tajemstvím, že barvy formují naši náladu a že ji velkou měrou ovlivňují. Zatímco některé odstíny jsou spíše naším podporovatelem, jiné naši kreativitu i veškerou produktivitu spíše zabíjí. A tak je nutné o barvách přemýšlet před tím, než je naneseme na zeď. 

Tím, že barvu vybereme, však naše práce při zařizování kanceláře ani zdaleka nekončí. Konečný výsledek totiž mohou ovlivnit i bytové dekorace, jako jsou obrazy na zeď, které také musí barevně ladit ke zbytku, aby naše snaha o zvýšení efektivity nebyla nijak narušena. 

Žlutá dokáže „nakopnout”

Pokud se však máme bavit o konkrétních barvách, které patří do kanceláří, vypíchnout bychom měli především žlutou. Je totiž symbolem slunce a sluneční energie, která bývá velmi často podceňována. Když se necháte obklopit tímto odstínem, záhy se budete cítit nakopnutí a podpoření. Dokonce budete mít veselou náladu, protože žlutá je barvou velmi pozitivní, úsměvnou, sluníčkovou…

Žlutá kancelář

Při návštěvě řady kancelářských prostor jistě zaevidujete, že žlutá je dominantní barvou hlavně v takových místnostech, kde hraje hlavní roli kreativita a kde se specializují na grafiku. Přesně zde dělá žlutá barva nejvíce parády. 

Zelená nastoluje harmonii

Vedle žluté stojí za zmínku zelená barva, která dokáže dokonale pohltit stres. Není tajemstvím, že kancelářská práce bývá velmi často vyčerpávající a stresu je tolik, že by to člověk ani na prstech jedné ruky nedokázal spočítat. Když se však obklopíte tímto přírodním odstínem, stanou se zázraky. 

Zelená kromě toho, že pohlcuje stres, zachovává kolem harmonii, přirozenost a celkovou čistotu. Jedná se o ideální odstín pro ty, kteří mají náročnou profesi, ve které se potřebují hlavně správně rozhodnout ve správný moment. Pokud se navíc zelená zkombinuje s hnědou, bude interiérem (alespoň podle Feng shui) kolovat ta správná energie. 

Modrá podpoří soustředění

Pokud vám dělá problém se soustředit (zejména v domácích kancelářích, kde je lákadel a rozptýlení víc než dost), obklopit byste se měli především modrou barvou, která v ložnicích člověka uklidní, v pracovnách ho však dokáže podpořit a zlepšit jeho schopnost soustředit se. Navíc působí velmi důvěryhodně, i proto se modrou barvou natírají zdi v zasedacích místnostech, kde je víc než kde jinde důležité zachovat chladnou hlavu a klid. 

Modrá kancelář

Při výběru ideální modré barvy sledujte odstíny. Zatímco kýčové až syté tóny nejsou vítané, světlé mají zelenou prakticky všude, kde se vyžaduje analytické myšlení, nutnost zachovávat klid a udržovat si chladnou hlavu.

Hnědá vyjadřuje pocit bezpečí

Náš výčet barev hodících se do kanceláří uzavřeme přírodním hnědým odstínem. Tato barva definuje teplo a bezpečí čili se hodí do kancelářských prostor naprosto dokonale. Skvěle se kombinuje také se všemi již zmiňovanými barvami, u nichž dokáže umocnit jejich efekt.

Bytoví architekti doporučují hnědou barvu kombinovat právě s některou ze zmíněných. Důvod je prostý – sama o sobě může působit velmi tvrdě. Navíc pokud nechcete sázet na světlé tóny barev, ale chcete dát přednost opravdu těm tmavým odstínům hnědé, kombinace s modrou, zelenou nebo žlutou je opravdu důležitá. 

Při výběru kombinace jděte cestou dvou, nikoli tří barev. Jen tak dovršíte v kanceláři potřebné barevné symbiózy.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář