Vyznejte se ve stylech oblékání: Učaruje vám business casual nebo smart casual?

Náramky, sluneční brýle, hodinky a kapesníčky by se měly používat strategicky, a ne všechny najednou

Mikina, anebo sako? To je častá otázka, když jde o oblékání. Je jasné, že do kanceláře nebo na firemní akci nelze přijít v komfortním, ležérním kousku a džínách, ale proč neskloubit eleganci a pohodlí? Pojďme si přiblížit business casual a smart casual oblékání, možná pak přehodnotíte styl vašeho oblékání.

Trend ve firemní i soukromé sféře

Smart casual je moderní trend v oblékání jak pro nadnárodní korporace, tak pro malé a střední firmy. Kombinuje dobře padnoucí, elegantní pracovní kousky s prvky neformálního oblečení, jako jsou triko, mikina či tmavé džíny.

Jde o výhru na obou stranách jelikož zaměstnanec bude stále v reprezentativním oblečení, což ocení zaměstnavatel, a zároveň se bude cítit pohodlněji a osobitěji. 

Stop kravatám, oblekům a kostýmkům 

Obecně platí, že smart casual znamená úhledné chinos kalhoty nebo džíny tmavé barvy s košilí, sakem a koženými botami. Oblečení by mělo být dobře padnoucí, ale o něco méně formální než styl business casual nebo business professional. Smart casual je v podstatě cokoliv, co je elegantnější než tepláková souprava, ale méně formální než oblek.

Smart casual je v podstatě cokoliv, co je elegantnější než tepláková souprava, ale méně formální než oblek

Hitem poslední doby jsou celopotištěné látky na košile. Přes košili doporučujeme slabé svetry a dámské svetříky – široká paleta barev a střihů. Když už sako tak sportovního charakteru, nebo blazer bude tou správnou volbou. Mikina? není problém, ale volte formálnější střih, které nabízí značky jako Tommy Hilfiger, Gap anebo Guess.

Ideální smart casual look pro ženu 

Zúžené kalhoty chinos, košilová halenka s barevnými kontrasty nebo pulovr do písmene V – to je ideální look pro ženy.  Dále oblíbený cardigan s praktickým zapínáním na knoflíky. Nebojte se barev a moderních střihů.

Ideální smart casual look pro muže

Jednobarevné plátěné kalhoty chinos, košile button-down se vzorem v pastelové barvě, dlouhý rukáv anebo sportovní sako. Pokud chcete pohodlnou košili, len nebo bavlna s výrazným vzorem bude ideálním kouskem na léto. Pozor na sepraná, vytahaná a celkově obnošená trička, ty raději nechte doma.

Pokud chcete pohodlnou košili, len nebo bavlna s výrazným vzorem bude ideálním kouskem na léto

Uvolněnost ve formálním oděvu 

Business casual na druhou stranu lze nejlépe popsat jako uvolněný formální oděv. Muž, který chce vypadat jako business casual, se bude snažit kombinovat sako s tmavými džínami nebo elegantními chinos kalhotami. Pod sako by měl nosit košili, protože se snažíme stále působit ostře a elegantně.

Decentnost barev 

Co se týče barev, sako by mělo být decentní, s barvami jako námořnická, šedá, tmavě hnědá, šalvějová. Kalhoty by měly sako doplňovat, nejlépe by se hodily tlumené kontrastní barvy (tj. tmavě zelené sako/šedé kalhoty; hnědé sako/tmavě modré kalhoty.)

S doplňky opatrně

K business casual nenosíte kravatu – cílem tohoto stylu je působit ležérně (kravatu si nechte pro business oblek). Opasek nosit můžete. Vyberte si však takový, který ladí s odstínem vašich kalhot. Co se týče bot – noste kožené. V neposlední řadě si nedávejte výrazné doplňky. Náramky, sluneční brýle a kapesníčky by se měly používat strategicky, a ne všechny najednou.

Business casual lze nejlépe popsat jako uvolněný formální oděv

Ideální business casual look pro muže 

Standardní business casual vzhled představuje vzorovaná košile v kombinaci s kalhotami nebo khaki kalhotami. V poslední době je však trendem odklon od tohoto standardizovaného vzhledu a snaha o větší osobitost. Zkuste nahradit typickou společenskou obuv a zvolte ležérnější jako třeba chukkas. 

Ideální business casual look pro ženy 

U business casual se držte především toho, že základní kousky jsou v neutrální barvě, pak už jen doplňujte barevnými kousky. Neexistuje důvod, proč byste nemohli doplnit svůj look neonovou barvou nebo oblíbenou košilí v barvě bublinkové růžové, pokud je úhledně zastrčená do sofistikované sukně nebo kalhot. Totéž platí pro potisky, pokud nejsou rušivé.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář