Virgin Galactic: Lety do vesmíru už nejsou sci-fi

Astronaut ve vesmíru

Lety do vesmíru už dávno nejsou jenom jedno velké sci-fi – téma vhodné pro americký snímek. Aktivně se tímto tématem zabývá nejedna společnost plánující první turistické lety do vesmíru. Doby, kdy jsme si možnost letět do vesmíru jako turisté nemohli ani představit, jsou tak nadobro pryč. 

Jednou ze společností, která se zabývá lety do vesmíru a která plánuje vesmír otevřít i těm, kteří nejsou zkušenými astronauty, je společnost Virgin Galactic. Soukromá firma založená roku 2004, která se zaměřuje hlavně na realizaci suborbitálních letů. Zakladatelem je známý podnikatel a miliardář Richard Branson, který se rozhodl firmu usídlit v Mexiku. 

Vesmír doslova na dosah ruky

Říkali jste si někdy, že vidět oběžnou dráhu na vlastní oči by bylo opravdu super? Nyní se možná na první pohled nerealistická myšlenka může naplnit. Jak již bylo zmíněno, turistické lety do vesmíru už nejsou žádné sci-fi. Do vesmíru se zanedlouho bude moct dostat i ten, kdo není povoláním astronaut a kdo neletí do vesmíru poznávat zdejší taje a odhalovat záhady. 

Pohled na satelitní modul z vesmírné lodi

Díky společnosti Virgin Galactic, která je mimochodem dceřinou společností Virgin Group, se i vy budete moct dostat ze zemské atmosféry. Pokud si tedy za to zaplatíte. I když to není opravdu levná záležitost, přesto je už nyní jisté, že součástí první posádky bude i několik Čechů a Slováků. 

Kolik bude let do vesmíru stát?

I když se lety do vesmíru ještě nekonají a nejdou na denním pořádku, a i když je mnoho věcí ještě ve fázi testování, už nyní se kupují letenky. Na co čekat, že ano? Doposud se prodalo několik stovek letenek, jedna z nich vyšla zprvu na 200 tisíc dolarů, později se však cena o pětinu zvýšila. V přepočtu nyní vyjde jedna letenka na oběžnou dráhu na zhruba šest milionů korun. Nyní už je na vás, jestli dáte šest milionů za nezapomenutelný zážitek nebo jestli si raději koupíte byt v hlavním městě. 

Po dlouhých letech se testuje

Pokud dění kolem společnosti Virgin Galactic sledujete, pak víte, že lety do vesmíru byly slibovány daleko, daleko dříve. Ale došlo ke zpoždění, které se nyní rovná několika rokům. Ani samotný zakladatel společnosti nečekal, na kolik překážek se narazí při vývoji jednotlivých letounů. Když už došlo k testování, nepodařil se ani první, ani druhý let. Zatímco při jednom došlo během havárie ke smrti, v rámci druhého došlo k vážnému zranění pilota stroje. 

Pohled na zemi z vesmírné lodi

V minulém roce došlo po dvaadvaceti dlouhých měsících k dalšímu testování. Testoval se připravený a vyvinutý raketoplán, který ve stejném roce plánoval první komerční lety. Jenže ani tento test se nezdařil. Problém nastal v motoru. Kvůli nim se musel raketoplán dostat opět na základnu, kterou před malým okamžikem opustil. Zhruba ve dvanácti kilometrech nad zemí došlo k selhání motorů, které se už nepodařilo nahodit. Posádka tak s celou lodí musela nouzově přistát.

Oproti předcházejícím testům se však posádka dostala z raketoplánu bez sebemenšího škrábnutí. I to se proto hodnotí jako úspěch. 

Akcie společnosti se kvůli nezdaru propadly

Bohužel nezdařený test měl negativní dopad na akcie společnosti. Ty se propadly o zhruba sedmnáct procent. Firma tak zaregistrovala jeden z nejhorších dnů v roce. Akcie se tak ke konci loňského roku prodávaly za 26,5 dolaru. V porovnání s předcházejícími měsíci je to opravdu znatelná změna, přece jenom se ještě před půl rokem akcie prodávaly za 32 dolarů za kus.

I když by člověk řekl, že nepodařený test bude mít obrovské důsledky na společnost, není tomu tak. Kupodivu se firma nesetkává s tak negativními odezvami, jaké se možná očekávaly. Mnoho investorů se například nechalo slyšet, že nezáleží na tom, kdy se poletí do vesmíru, ale jestli se dokáže provést několik úspěšných testů v řadě. Někteří investoři jsou i velmi potěšení, a to díky zjištění, že nouzový scénář funguje.

Ví se také, jaký bude design lodí

Co investoři taktéž oceňují, je, že vidí nějaký posun. Vloni společnost Virgin Galactic odhalila interiér a celkový design svých lodí. Člověk tedy zjistil, v jakém luxusu se bude moct do vesmíru vydat. Nečekejte žádnou nudu nebo nepohodlí, interiér letounu je uzpůsobený tak, aby se maximalizoval zážitek z letu. 

Společnost Virgin Galactic si moc dobře uvědomuje, že zážitek tvoří i cesta k němu. Proto se vývojáři zaměřili i na celkový design lodi, ve které se několik dlouhých hodin bude cestovat až na oběžnou dráhu. Budete právě vy mezi prvními pasažéry?

Napsat komentář