5 tipů, jak oslavit výročí svatby

jak oslavit výročí svatby

Blíží se vaše výročí svatby? Máme pro vás spoustu netradičních tipů, jak je oslavit. Ať už budete slavit druhé nebo dvacáté výročí, poradíme vám, jak svůj protějšek ohromit.

Oslava výročí svatby je skvělým způsobem, jak oslavit trvání manželství, to, že se vám opět podařilo celý rok plnit svůj manželský slib, tedy stát při sobě v dobrém i zlém. Je to den, kdy můžete svému protějšku ukázat, že má nezpochybnitelné místo ve vašem srdci, že si jej vážíte a záleží vám na něm.

Oslava ‘’běžného’’ výročí svatby

Ne každý rok je nějaké významné kulaté výročí svatby, oslavit byste ale měli každé, přece jen zdárně jste propluli dalším manželským rokem. Slavit například třetí výročí velkou oslavou o 50. hostech by bylo přinejmenším extravagantní. Takové výročí je ideální slavit jen a pouze ve dvou. 

Kladete-li si otázku, co k výročí v takovém případě pořídit, odpověď není ani tak jednoduchá ani tak složitá, jak by se mohlo zdát. Záleží totiž především na vašich zvyklostech a také na finančních možnostech. V některých případech je nejlepším darem například vlastnoručně napsaná báseň, v jiném nestačí ani drahé šperky. Máme pro vás ale pět neotřelých tipů, které byste mohli zvážit:

1. Romantická večeře na netradičním místě

Večeře v restauraci je jakousi klasikou, která brzy zevšední. Zkuste tentokrát romantiku trochu ozvláštnit. Uspořádejte piknik pod hvězdami. Zapalte svíčky (ve vyšších sklenicích, ať vám je vítr nesfoukne nebo nezapálíte les), vezměte s sebou něco dobrého k jídlu a pití, pusťte z telefonu hudbu a nezapomeňte deku navíc, kdyby vám byla zima. 

2. Víkendový výlet

Pokud vaše výročí připadá na víkend, není nic jednoduššího než jej strávit na nějakém romantickém místě. Zajeďte si na dva dny třeba do Paříže nebo do Benátek. Vzhledem k tomu, že jsou těchto dvoudenních výletů slevové servery plné, vyjdou vás velmi levně a vy budete mít minimálně do příštího výročí na co vzpomínat.

Prodloužený víkend v zahraničí
Prodloužený víkend v zahraničí

3. Zopakujte si první rande

Pamatujete si ještě kde jste byli na prvním rande? Co jste dělali, kam jste šli? Výborně, zopakujte si to. Zajděte do té samé restaurace, dejte si totéž jídlo, běžte se znovu projít kolem řeky…

4. Pořiďte si nové svatební fotografie

Máte doma ve skříni stále svoje svatební šaty, protože vám bylo líto je prodat? Využijte je. Objednejte si fotografa, nechte se učesat a nalíčit a znovu prožijte část svého svatebního dne. Že už svatební šaty nemáte? Nevadí, nechte si udělat civilní fotky jen vás dvou a můžete si pak z některé z nich nechat vyrobit třeba fotoobraz do obývacího pokoje.

5. Uspořádejte rodinný hon za pokladem

Tento tip by se vám mohl líbit pokud máte relativně malé děti, chcete oslavit výročí a zároveň nemáte hlídání. Přece jen vaše děti jsou plody vaší lásky, tak proč je k oslavě nepřizvat. Vyberte zajímavou trasu a předem připravte plán, vymyslete úkoly, které můžete společně plnit a po cestě rozmístěte několik stanovišť. Ideální bude, když se úkoly budou vztahovat k vaší rodině, manželství a svatbě jako takové. 

Můžete například okopírovat svatební fotografii, podlepit ji kartonem a rozstříhat. Malé děti ji mohou dát zase dohromady. Nebo vytvořit kvíz s otázkami o vás (Jaká je maminčina oblíbená barva? Co tatínek nejraději jí?) a připojit i pár úkolů (Zatančete na píseň, na kterou jsme s maminkou tančili na svatbě). Fantazii se meze nekladou. Nezapomeňte na odměnu na konci. I kdyby to měla být ‘’jen’’ společná zmrzlina v nedaleké cukrárně.

Rodinná zábava
Rodinná zábava

Jak oslavit kulaté výročí svatby

Jste-li spolu již 10, 20 či 30 a více let, je to důvod k velké oslavě. Můžete se rozhodnout strávit tento den jen spolu nebo jej oslavit i s rodinou a přáteli. Každopádně je to skvělá příležitost k většímu daru či společné dovolené jen ve dvou, kterou jste si vždy přáli a nikdy neuskutečnili. Snažte se udělat něco, co si oba bezvýhradně užijete a ‘’nakopne’’ vás to do dalších společných let. 

Oslava výročí svatby

Větší oslavy se pořádají obvykle právě k ‘’velkým výročím’’, jako jsou ta kulatá. V posledních několika letech bývají často spojena i s obnovou svatebních slibů a obvykle tak připomíná svatbu jako takovou. Pokud chcete k výročí uspořádat oslavu, kam pozvete i další rodinné příslušníky a přátele, máte v podstatě dvě možnosti. Nechat si oslavu ‘’ušít na míru’’ nějakou párty agenturou nebo se do organizace pustit sami. 

V zimních měsících máte jedinou možnost, a to je oslava uvnitř, tedy v restauraci, nějakém salónku, případně jiných prostorách, které korespondují s vašimi zálibami (například oslava spojená s bowlingem). V létě už máte volnější ruku, můžete totiž slavit venku, ať už na vlastním pozemku nebo nějakém pronajatém. 

Organizace oslavy výročí

Prvním krokem je stanovení data konání. Snažte se najít datum, které je blízké skutečnému datu výročí, a zároveň alespoň měsíc (ideálně však déle) dopředu, abyste měli dost času na plánování a hosté o něm věděli s dostatečným předstihem. Můžete samozřejmě uspořádat oslavu na poslední chvíli, ale počítejte s tím, že mnoho lidí už může mít jiné plány a nebudou moci přijít. Následně:

 • Zajistěte prostory: V případě venkovní oslavy nezapomeňte na dostatečně velký párty stan, případně stany. Ochrání vás před rozmary počasí. Nechcete přece, aby se vaši hosté pekli na slunci nebo naopak zmokli. Zajistit je také potřeba stoly a lavice k sezení. Pro tyto účely se dají pronajmout pivní sety.
 • Naplánujte občerstvení: Jde o to, aby se hosté cítili příjemně. Je proto naprosto nezbytné je něčím napojit a nasytit. Možností máte prakticky nepřeberné množství. Od klasických jednohubek, chlebíčků a řízků, přes velké rauty, až po najmutí kuchaře, který vám připraví oblíbené pokrmy. Jakýmsi nepsaným pravidlem je i zajištění dortu nebo alespoň zákusků. Důležité je i dostatečné množství alko i nealko nápojů a samozřejmě i ‘’lehčího’’ alkoholu v podobě vína a piva. Pokud chcete (obzvláště) mužskou část hostů skutečně potěšit, zajistěte pivo točené. 
 • Nezapomeňte na zábavu: Pokud chcete, aby na vaši oslavu hosté rádi vzpomínali, musí se na ní bavit. Zajistěte proto hudbu, můžete vymyslet i nějaké hry, zřiďte fotokoutek, pozvěte karikaturistu, objednejte třeba i ohňostroj. Zkrátka a prostě, mějte na oslavě něco, co ji ozvláštní a nenechá ji zapadnout.
organizovaná oslava výročí svatby
organizovaná oslava výročí svatby

Dárek k výročí svatby

Dárky k výročí se budou u jednotlivých osob různit, stejně jako je odlišná i forma oslavy výročí. Dárky pro ženy budou jiné než dárky pro muže, jiné dary budou volit manželé mezi sebou a jiné například děti, které chtějí k výročí sňatku poblahopřát rodičům. Základním pravidlem je: Pamatujte, že vybíráte dárek pro obdarovaného, ne pro sebe. Je tedy jedno, co se líbí vám, podstatné je, aby z něj měl radost ten, komu jej dáte. V tradičním pojetí se dary odvíjely od toho, o jaké výročí se jedná: 

 • 1. výročí – bavlněná svatba
 • 2. výročí – papírová svatba
 • 3. výročí – kožená svatba
 • 4. výročí – květinová svatba
 • 5. výročí – dřevěná svatba
 • 6. výročí – železná svatba
 • 7. výročí – vlněná svatba
 • 8. výročí –  bronzová svatba
 • 9. výročí – měděná (nebo hliněná) svatba
 • 10. výročí –  cínová svatba
 • 11. výročí – ocelová svatba
 • 12. výročí – hedvábná svatba
 • 13. výročí – krajková svatba
 • 14. výročí – slonovinová svatba
 • 15. výročí – křišťálová (případně skleněná) svatba
 • 20. výročí – porcelánová svatba
 • 25. výročí – stříbrná svatba
 • 30. výročí – perlová svatba
 • 35. výročí – plátěná svatba
 • 40. výročí – rubínová svatba
 • 45. výročí – safírová svatba
 • 50. výročí –  zlatá svatba
 • 55. výročí –  smaragdová svatba
 • 60. diamantová svatba
 • 65. kamenná svatba
 • 70. platinová svatba
 • 75. nebeská svatba (případně svatba korunovačních klenotů)

Na první výročí si tedy manželé vyměnili bavlněné kapesníky, případně dostali povlečení či ubrus. Na druhé výročí spolu tradičně pouštěli papírové loďky, postupem času se přešlo spíše k daru ve formě knihy. Bylo tedy ve zvyku ctít materiál, jehož hodnota se postupně většinou zvyšovala až ke zlatu k 50. výročí a platině k výročí 70. 

Pokud vám toto tradiční pojetí není blízké, dodržovat jej samozřejmě nemusíte, ovšem květiny a šperky se staly jakýmsi standardem pro ženy a dárky praktičtějšího ražení zase pro muže. V posledních letech jsou také velmi oblíbené dary ve formě zážitků (ideálně společných).

Zdroj: Autorský text, Wikipedia

5/5 - (1vote)

Napsat komentář