Tel Aviv dovolená: vše, co potřebujete vědět

Izrael, Tel Aviv

Rok co rok se rozhoduje o tom, kam se pojede za letními radovánkami. Většinou vyhraje zahraničí, které nabízí řadu nádherných památek, míst i tolik žádané moře. Pokud vás to letos táhne do destinace zvané Tel Aviv, pojďme si prozradit veškeré praktické informace, které se vám na cestě nebo v rámci dovolené mohou hodit.

Do Izraele nepotřebujete víza

Už dávno neplatí, že byste při vstupu na izraelskou půdu potřebovali víza (pakliže jste Češi). Neočekávejte však ani to, že by vám do pasu dali razítko. Na jednu stranu je to výhodné, díky tomu budete moct odcestovat i do jiné muslimské země. Na druhou stranu pokud nějaké razítko z muslimské země v pasu máte, čeká vás možná velmi nepříjemný výslech, při kterém se vás budou ptát hlavně na to, co jste v daném místě dělali, jak dlouho jste tam byli, koho tam znáte, případně ještě jste s tímto dotyčným v kontaktu. Holt, bezpečnost především.

Co však získáte a co by vás nemělo překvapit, je modrý papírek, který se při odjezdu odevzdává. Na pas se získává žlutý čárový kód.

Možnost letět low-cost

Za poslední roky došlo k výrazné proměně leteckého řádu. Například do Izraele už nemusíte letět s několika mezipřistáními, stejně tak si nemusíte kupovat ani drahé letenky. Dnes se do Tel Aviv dostanete i nízkonákladově rovnou z Prahy, případně ze sousední Vídně nebo Bratislavy.

Po přistání v Izraeli vás bude čekat ještě přesun do Tel Avivu, což není nic hrozného. Do centra jezdí jak vlak, tak autobus. Dokonce jezdí i linky vedoucí přímo do Jeruzaléma.

Jak dlouho trvá let?

Orientační doba letu je zhruba 3 hodiny a 16 minut. Časový posun se pak rovná zhruba +1 hodina

Izrael je bezpečná země

I když se to možná na první dobrou nejeví, Izrael je velmi bezpečná země, kde můžete prakticky bezproblémově cestovat mezi izraelským i palestinským územím. Jen buďte raději střídmí v tom, co si na sebe oblékáte. Zbytečně nevyčnívejte, volte raději decentní oblečení. Dbejte na zakrytá ramena a kolena, v některých částech je nutné, aby ženy měly zahalené i kotníky a zápěstí.

Stejně tak dbejte na to, aby zvolené oblečení nebylo příliš přiléhavé. I když jsou Izrael a Tel Aviv bezpečná místa, po stránce oblékání zde panují opravdu striktní pravidla, která je nutné respektovat, i když pocházíte z jiné části světa.

Tel Aviv – moře

I když se do Izraele sjíždí lidé hlavně za Mrtvým mořem, Tel Aviv nabízí svým turistům moře trochu jiné. Jelikož se jedná o letovisko, které se nachází na břehu Středozemního moře, koupat se můžete právě zde.

Nemusíte však věšet hlavu, i Středozemní moře je vynikající pro odpočinek a pokud sem pojedete v době turistické sezony, možná vás překvapí vícero turistů, na druhou stranu moře bude příjemné teploty. Pokud se však nechcete příliš ,,smažit” na sluníčku, jaro je lepším ročním období, kdy do Tel Aviv zamířit. Když se sem vydáte až na sklonku jara, bude zde navíc i příjemně teplo a i koupání v moři bude nejen pro otužilé jedince.

Izrael, Tel Aviv pláže
Izrael, Tel Aviv pláže

Tel aviv – památky

Jeruzalém

Co navíštivit v Tel Avivu a okolí? Mezi turisty nejžádanější cíle patří bezesporu Jeruzalém, a to nemusí být ani nábožensky založení. Vždyť mluvíme o nejkomplexnějším městu měst, které vydrželo řadu válek i dalších nepříjemných událostí. I když město vlivem mnoha faktorů nevypadá na první pohled tak krásně (spíše je smutné), paradoxně to zde umí i žít.

Izrael, Tel Aviv, Jeruzalém, staré město
Izrael, Tel Aviv, Jeruzalém, staré město

Centrum města

Samotný Tel Aviv, respektive centrum města stojí za prohlédnutí. Nachází se zde totiž různorodé čtvrti, díky kterým si budete připadat, že jste co chvíle v jiné destinaci. Například se zde nachází i ulice boháčů, která je považována za nejprestižnější ulici v celém Tel Avivu, Říká se jí Dizengoff Street a je plná módních salonů, značkových obchodů i velmi proslulých kaváren.

Bílé město

Pokud se však chcete vydat do okolí, přilehlé Bílé město bude dalším špendlíkem na mapě, respektive součástí vašeho itineráře. Mluvíme o místě, kterému dominuje soubor více jak 3 000 domů postavených ve stylu Bauhaus. K výstavbě došlo ve třicátých letech minulého století a jednalo se o funkcionalistické město, které bylo postavené architekty, jež prchali z nacistického Německa, respektive celé Třetí říše.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář