Stres – Co to je a jak se ho zbavit

Člověk ve stresu

Dnešní doba je ve znamení stresů. Snad každý se za něčím honí a čím dál méně lidí se dokáže zastavit, hodit problémy za hlavu, odpočinout si a nabrat novou sílu.

Co je to stres

Stres představuje napětí organismu, který je vystavěný mimořádným podmínkám. Projevuje se souhrnem fyzických a duševních reakcí, které nelibě snášíme. Člověk ve stresu trpí bolestmi hlavy, potí se mu ruce, má žaludeční potíže, buší mu rychleji srdce atd. 

Z psychických příznaků si jmenujme nervozitu, podrážděnost, nesoustředěnost, úzkost. Symptomů je však mnohem více. Kromě negativního stresu (distresu) máme ještě eustres, který je pozitivní zátěží. Vede totiž jedince k lepším výkonům.

Jak se zbavit stresu

A jak se zbavit stresu? Naučte se relaxovat. Čas nemá být vyplněn jen prací a starostmi. Snažte se vyšetřit si víkend pro sebe a své blízké, ale i ve všední den si najděte alespoň hodinu či půlhodinu sami pro sebe. Můžete si třeba jen sednou do křesla a pustit si oblíbenou hudbu, číst si knihu či si dát uvolňující koupel.

Pokud jste v chronickém stresu a nedokážete se těmito činnostmi odreagovat, je třeba přistoupit k aktivnější relaxaci. Jsou jí různé techniky. Mezi ty nejznámější patří autogenní trénink.

Autogenní trénink je relaxační technika, která spočívá v navození určitých tělesných stavů. Díky tomu se uvolní organismus i mysl. Technika většinou probíhá ve dvou fází. Během té první dochází k uvolnění těla vsugerováním tíhy v končetinách, klidného dechu, pocitu tepla atd. V druhé fázi si dotyčný vybavuje scenérie, které ho uvolňují. Budete-li se věnovat autogennímu tréninku pravidelně, váš stres vymizí.

Naučte se i vy odreagovávat svůj stres. Je škodlivý a způsobuje spoustu psychických i fyzických obtíží. Nenechte se jím pohltit.

Napsat komentář