RPSN – Co je to a co vám prozradí

RPSN Co je to a co vám prozradí

Hledáte-li co nejvýhodnější úvěr, pak se soustřeďte na výši RPSN. Výpočet roční procentní sazby nákladů vám zaručí, že vás v budoucnu nečeká žádné překvapení.

Jedním z termínů, se kterým se můžete setkat při hledání vhodné půjčky, je RPSN. Jedná se o roční procentní sazbu nákladů. Což znamená, že vám tento údaj sdělí celkovou cenu úvěru. 

RPSN je tedy mnohem důležitější údaj nežli úroková sazba.

Mnohdy se může stát, že právě úroková sazba se zdá velice výhodná, ale ve finále se půjčka prodraží díky dalším poplatkům. Tento údaj používají nejen banky, ale také nebankovní poskytovatelé. Najdete jej tedy při hledání hypotéky i nebankovní půjčky přes internet.

Výpočet RPSN vás může ochránit v budoucnu před vážnými finančními potížemi.

Tím, že budete mít přesný přehled o veškerých budoucích platbách, máte menší šanci dostat se do dluhové pasti, která může končit tak, že vám přijde exekuční příkaz na nemovitost. Je ale nutné vědět, že do tohoto údaje nejsou zahrnuty poplatky za volitelné služby. Nejsou totiž při sjednání půjčky povinné. Patří sem například pojištění úvěru. 

Údaj RPSN také neradi uvádějí poskytovatelé, kteří nabízejí krátkodobé úvěry typu půjčka do výplaty nebo rychlá půjčka. Splatnost těchto půjček je totiž většinou jeden kalendářní měsíc.

Nechte si spočítat RPSN

Pokud nevíte, jak si RPSN spočítat, pak vám může v orientaci pomoci kalkulačka finanční patron. Po zadání několika nutných údajů se během pár okamžiků dozvíte veškeré budoucí poplatky. 

Patřit sem může i poplatek za posouzení žádosti o úvěr, poplatky za správu účtu nebo poplatek za uzavření úvěrové smlouvy. 

Je tedy dobré si předem všechny tyto údaje zjistit. A to jak u bankovních produktů, tak i před podepsáním nebankovní půjčky. Při posuzování výhodnosti úvěru platí jedno pravidlo. Výše RPSN by se měla co nejvíce přiblížit uvedené úrokové sazbě. 

  • Také zahraniční poskytovatelé úvěrů tento údaj uvádějí. 
  • Pokud byste chtěli některý zahraniční produkt využít, pak ho najdete pod zkratkou APR.
5/5 - (1 vote)

Napsat komentář