15 tipů, jak si vytvořit pasivní příjem

Investování do akcií

Nač pracovat pro peníze, když mohou peníze pracovat pro nás? Jednoduchá rovnice, kterou stačí jenom aplikovat do praxe tím, že si vybudujeme pasivní příjem. A možností je celá spousta! Je však důležité si uvědomit, co je a co naopak není pasivní příjem. Řada lidí si definice pojmů plete, a nakonec zjišťuje, že realizace zmiňované rovnice nebyla asi tak úspěšná, jak si ještě donedávna mysleli. Proto se pojďme s touto formou vydělávání seznámit a zmínit si i konkrétní tipy, jak bohatství bez práce dosáhnout.

Co je to pasivní příjem?

Pasivním příjmem se rozumí situace, kdy peníze pracují bez nás čili vyděláváme, aniž bychom přiložili ruku k dílu, aniž bychom věnovali čas, pozornost nebo fyzickou přítomnost. Pasivním příjmem se rozumí finance, které jsme si přímo neodpracovali, kvůli kterým jsme nemuseli ráno vstávat z postele a píchnout si příchod v zaměstnání.

POZOR – nepleťte si pasivní s tím aktivním. Aktivní příjem mají všichni zaměstnanci, kteří pracují určitý počet hodin, určitý počet dní a když mají odpracováno, dostanou nějakou výplatu. Abychom však získali více, musíme zvýšit množství odpracovaných hodin, nebo požádat o zvýšení hodinové mzdy. Nejedná se o situaci, kdy peníze pracují pro nás, ale my pracujeme pro ně.

Jak vytvořit pasivní příjem?

Pronájem vlastní nemovitosti

Mezi Čechy je tím nejatraktivnějším a nejvíce využívaným pasivním příjmem pronájem vlastní nemovitosti. Roční výnosnost je poměrně vysoká, pohybovat se může až kolem dvanácti procent (když je roční výnos rovný sedmi procentům, označujeme to už jako dobrý, ne-li skvělý).

Investování do nemovitosti se jeví i jako něco bezpečného, lidé si nemusí příliš informací zjišťovat, nemusí ani studovat či vzdělávat se, aby jejich investice byla úspěšná. Bude jí i bez jejich velkých snah.

Investování do akcií

Zejména v posledních měsících zájem o investování do akcií rapidně vzrostl. Důvod je prostý, koronavirová krize na trzích způsobila doslova boom, který způsobil neuvěřitelný pokles hodnot jednotlivých titulů. Když to lidé podchytili, dnes se můžou radovat z nemalého zisku, který se rozhodně rovná více než deseti procentům (roční zisk se průměrně deseti procentům rovná).

Je ale třeba konstatovat, že o akcie je dobré se zajímat. Podchytíte tím atraktivní tituly při příchodu na burzu a neunikne vám žádná šance zbohatnout.

Investování do akcií
Investování do akcií

Lidé lidem

Neboli P2P půjčky. Ty jsou dnes také mezi Čechy velice populární a v praxi to vypadá následovně – lidé půjčují lidem. A nezáleží na co, i když si samozřejmě mohou sami zkontrolovat, jestli peníze dlužníci plánují investovat do nového auta, podnikání nebo jen potřebují uspokojit osobní potřeby, na které jim doposud našetřená úspora nestačí.

Prodej reklamní plochy na webu

Máte čtený magazín? Pasivním příjmem může být i to, že umístíte na webovou stránku reklamu. Případně se můžete stát partnery internetových vyhledávačů, jako je Sklik nebo Google. Za každý proklik skrze bannery umístěné na vašem webu vám náleží odměna. Teď se jen snažit, aby byla webová stránka navštěvovaná!

Prodej vlastních fotografií

Skvělým pasivním příjmem může být i prodej vlastních fotografií přes fotobanky. V současné době jich existuje celá spousta a možná zisk se odráží od aktivity fotografa ve fotobance. Jinými slovy platí, čím více toho vyfotí a nahraje, tím větší mohou být jeho zisky!

Investujte do dluhopisů

Pokud vám ale spíše učarovalo zmiňované investování, ale nemáte čas nebo odvahu investovat do akcií, nabízí se dluhopisy. Sice se roční výnosnost nepohybuje v takových cifrách jako v případě akciových titulů, ale lepší malý zisk pomáhající vyhrávat nad inflací než žádný, nemyslíte?

Spořící účty jako stará známá klasika

Pasivní příjem si budovali i naši rodiče a jejich předci. Jenom tedy neinvestovali na akciovém trhu ani nenahrávali fotografie do fotobank, ale spíše ukládali své peníze na spořící účty, kde se jim pravidelně připisoval jistý úrok. Stejně jako tehdy, i dnes se tento úrok nepohybuje v závratných číslech (očekávejte roční výnos kolem půl procent až tří procent).

Kryptoměny jedou!

Toužíte po větších výnosech? Pak se musíte ztotožnit i s větším rizikem. Ve světě investování zkrátka platí pravidlo risk je zisk, zejména pokud se rozhodnete své peníze vložit do kryptoměn. V současné době mluvíme o trendu, který stojí za velkým bohatstvím mnoha lidí. Zatímco někdo virtuálním měnám věří a drží je spíše z přesvědčení, že jednoho dne budou reálným platidlem či synonymem pro bohatství, jiný je drží pouze krátkodobě a sází si na pokles nebo růst.

Ať už patříte do té či oné skupiny, v každém případě musíte být obrnění vytrvalostí a trpělivostí. A nenechte se rozhodit – s kryptoměnami je to jako na houpačce. V jedné chvíli jsou v červených, v druhém okamžiku v zelených číslech.

Kryptoměna Bitcoin
Kryptoměna Bitcoin

Napište e-book nebo vytvořte on-line kurz

Jelikož off-line setkávání je nyní prakticky stále tabu, lidé dnes hledají způsoby, jak se posunout vpřed on-line. Jsou otevření kurzům i e-bookům, které je mohou něčemu novému naučit a posunout je v jejich cestě. Že máte co člověku sdělit? Máte člověka co naučit? Proč to nesepsat nebo nevydat právě v podobě nějakého webináře?

Samozřejmě e-book nemusí být jenom učebnicí, která člověka něco naučí. Může to být také příběh pro děti, jehož následný prodej se stane vaším pasivním příjmem.

Další možnosti, jak vybudovat pasivní příjem:

  • Investování do ETF fondů (výnosnost pohybující se kolem 7 % ročně)
  • Pronájem automobilu/karavanu/obytného vozu (roční výnosnost se odvíjí od sezony)
  • Kupte si garáž a pronajímejte ji.
  • Pronajímejte svůj pozemek milovníkům cestování na divoko (umožněte jim zajet na vaši zahradu, načepovat pitnou vodu a přespat zde).
  • Staňte se investorem ve společnosti a nechte si vyplácet dividendy.
  • Zkuste to s termínovanými vklady.

3 důvody, proč si vybudovat pasivní příjem

I když by se našlo vícero důvodů, proč vybudovat pasivní příjem, stačí, když si budete vědomi následujícího:

  • Díky pasivnímu příjmu se neupracujete k smrti, přesto se budete mít dobře.
  • Zajistíte se na stáří a na důchod čili nebudete spoléhat na to, kolik vám stát každý den pošle.
  • Především zvýšíte finanční příjem, který vás může ochránit před pracovním výpadkem nebo finančními následky nemoci či úrazu.
5/5 - (1vote)

Napsat komentář