Návod na cestování letadlem: Tipy a rady, které ocení i zběhlý cestovatel

Letadlo na letišti

I když je letecká doprava poměrně využívaná, stejně se najdou jedinci, kteří letadlem ještě nikdy předtím necestovali. Zkrátka se jim nenaskytla příležitost nebo se vzlétnutí trochu obávali. Ať už je důvodem cokoli, přinášíme vám návod na cestování letadlem. První návštěva nebes tak bude naprosto bezproblémová. 

Vše začíná koupí letenky

Návod na cestování letadlem začíná koupí letenky. Tu si lze rezervovat na mnoha internetových portálech. Rezervační systém není v žádném případě nic složitého. Pokud si nakupujete běžně jízdenky na vlak, dá se to k tomu přirovnat. Letenky se samozřejmě svými cenami liší, a to podle destinace, také podle společnosti, se kterou letíte, nebo podle množství mezipřistání. Přímé lety jsou zpravidla dražší, ale samozřejmě se najdou i výjimky. 

Letenky

V ceně letenky bývá většinou příruční zavazadlo. Jen v některých případech bývá součástí letenky i jedno odbavené zavazadlo. Mnohdy si je třeba zavazadlo k letence přikoupit. Ať už se rozhodnete vzít si jedno příruční nebo vícero kufrů, zkontrolujte si, jestli vyhovuje rozměrům letecké společnosti. Taky by vám zavazadlo nemuseli do letadla vzít. 

Check-in lze provést on-line

Možná vám rodiče nebo prarodiče či známí říkali, že na letiště se jezdí zpravidla dvě až tři hodiny před odletem, a to kvůli odbavení čili takzvanému check-inu. Dnes však nemusíte odbavovat své zavazadlo přímo ve vestibulu letiště, ale můžete to udělat on-line, což vám ušetří hromadu času.

Na letiště se tak můžete vydat třeba hodinu a půl před odletem. Ale samozřejmě platí, že čím dřív, tím líp – ať vám to neuletí. Letiště jsou ostatně plná kaváren, restaurací nebo obchůdků, tudíž o to, kde budete trávit svůj čas, nebudete mít nouzi.

Než se dostanete do letadla

Abyste vůbec mohli nastoupit do letadla, musíte projít několika kontrolami. Vůbec první kontrolou je pasová kontrola, pokud letíte do zemí mimo schengenský prostor. Cestování letadlem bez pasu je možné jen ve zmiňovaném schengenském prostoru. 

Pasová kontrola

Druhou je pak bezpečnostní kontrola, při které se zkontrolujete nejen vy, ale také obsah vašeho příručního zavazadla. Teprve v okamžiku, kdy kontrolou bezproblémově projdete, můžete nastoupit do letadla. 

Tipy na cestování letadlem: Co si sbalit do příručního zavazadla

Ptáte se, co si sbalit do příručního zavazadla? Především to, bez čeho nemůžete fungovat. Kdyby došlo ke ztrátě zavazadla, mějte ve svém příručním to nejdůležitější.

Zpravidla je tam tedy kosmetika včetně hygieny, dále drobná elektronika a léky, pokud nějaké užíváte, případně roztok na kontaktní čočky nebo kapky do očí. V příručním zavazadle nepostrádejte raději ani nějaké spodní prádlo (kdyby došlo ke zmiňované ztrátě hlavního zavazadla) a případně tuhé potraviny, pokud si je berete. 

Pozor na tekutiny!

Nezkušení cestovatelé si mohou brát do letadla tekutiny. Jenže tady by mohlo dojít k nepříjemnostem. Do letadla si nesmíte převážet tekutiny, které přesahují objem 100 ml. Maximálně si pak můžete vzít tekutiny o maximálním objemu jednoho litru.

Cestování se psem letadlem

Stále větším trendem je cestování se psem v letadle. Pokud chcete přepravovat živá zvířata, je zapotřebí splňovat podmínky, jež jsou platné hlavně v cílové zemi. Ostatně přepravovat své mazlíčky můžete právě jen do zemí, které s tím nemají sebemenší problém. 

Lidé nastupující do letadla

Při cestování se psem letadlem je zapotřebí rezervovat si přepravu živých zvířat ještě před samotným nákupem letenky. Aby mohl být pes nebo kočka společně s vámi v prostoru letadla, musí být ve svém přepravním boxu (letecké společnosti mají stanovené přesné rozměry, jež se musí splnit a nepřesáhnout). Nesmí zvířeti chybět jídlo ani voda a k odbavení je dobré přijít dříve, nikoli na poslední chvíli. 

Cestování letadlem v těhotenství

V případě, že jste v jiném stavu, můžete cestovat do 36. týdne těhotenství, pokud máte bezproblémový průběh. Jestliže čekáte dvojčata či trojčata, necestujte už od 32. týdne těhotenství.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář