Kam investovat své úspory? Možností je celá spousta

Kam investovat našetřené peníze

Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Nebo jste dostali třináctý plat, který chcete někam vložit dříve, než vám ho celý “sežere” inflace? Investování je dnes velké téma, o které se zajímají mladí i starší generace. Zatímco někdo automaticky sází na kryptoměny, jiný upíná svou pozornost na něco bezpečnějšího. Pojďme si prozradit, kam investovat své úspory. Kryptoměny, i když jsou dnes velmi atraktivní, nejsou ani zdaleka jedinou možností. 

Našetřené peníze
Našetřené peníze

P2P půjčky aneb pomozte lidem jako vy

Ať už vám v kapse dřímá jeden milion nebo pár tisíc korun, investujte do takzvaných P2P půjček. Jedná se o způsob, jak jistým způsobem pomoct lidem jako jste vy, ovšem kteří nemají peníze na rozdávání a nutně je potřebují (ať už z důvodu koupě osobního vozidla nebo z důvodu rozjetí vlastního byznysu). 

P2P půjčky jsou v Česku velice oblíbené, ovšem zahraniční platformy nabízející podobné služby doporučujeme více. Umožňují zprostředkování půjček většímu množství lidí, navíc jsou často tak propracované, že s nimi nebudete mít prakticky žádné starosti, ani se jim nebudete muset příliš věnovat. Budou fungovat automaticky na základě autopilota (to je například příklad platformy Mintos, která dnes patří k nejpopulárnějším platformám nabízejícím tyto služby). 

Co se týče výdělků, ty mohou dosahovat i víc jak 7% ročně. Záleží to však od toho, na jaké platformě začnete působit a jaké filtry při výběru půjček budete preferovat. 

Zlato jako sázka na jistotu

Kam investovat peníze? Nabízí se zlato – to je taková sázka na jistotu, dalo by se říct. Podle odborníků roste hlavně v době krize čili nyní se zlatu poměrně daří. Ovšem i když je zlato kovem nejdražším, neměli byste svou pozornost upnout pouze na něj. Podle odborníků by mělo tvořit pouze pět až deset procent vašeho portfolia, pár procent by pak mělo být tvořeno jinými drahými kovy a zbytek by měly tvořit jiné druhy investic. 

Ptáte se, proč investovat právě do zlata? Jeho hlavní výhodou je, že neztrácí na hodnotě tak rychle jako akcie nebo dluhopisy či jiné investice, které se nabízí. Dokonce neztrácí hodnotu ani svým dalším zpracováním.

Zlaté cihly
Zlaté cihly

Nemovitosti jsou největším lákadlem pro Čechy

Pokud se o investování zajímáte, určitě jste zaregistrovali, jak obrovská poptávka se strhla po nemovitostech ke konci roku. Mohly za to nejen slibné úroky v bankovních společnostech, ale také koronavirová krize, která donutila lidi k tomu, aby investovali své úspory do něčeho, co jim bude vydělávat. 

I když jsou nemovitosti také pomyslnou sázkou na jistotu a jsou odpovědí na otázku “kam investovat v době krize”, není to investice pro každého. Ne každému v kapse dřímá půl milionu korun či dvě stě tisíc, které by se mohly bance nabídnout jako dvacet procent z kupní ceny nemovitosti. 

Akcie jsou rizikové, ovšem výdělečné

Kam investovat 200 000 korun nebo kam investovat 500 000 jsme si už prozradili. Ale kam investovat 50 000 nebo 10000 korun? Nabízí se akcie, jež vyžadují trpělivost a také strategii. I když mluvíme o poměrně rizikové investici, přesto stojí za zkoušku. 

Pokud se rozhodnete investovat do akcií, zaměřte svou pozornost výhradně na technologické společnosti a také na průmyslové firmy. Od těch se očekává, že se po výrazném zasažení koronavirem budou z aktuální krize dostávat čili jsou zajímavou investiční příležitostí. 

Milujete víno?

Další možností, kam investovat peníze, je víno. Jen málokoho by napadlo, že i víno je zajímavá investice, která může přinést nemalé zisky. Bohužel se na něj v tomto směru zapomíná, a to nevyžaduje ani příliš velký počáteční kapitál. I když samozřejmě i nyní platí, že čím větší bude prvotní investice, tím vyšších zisků se posléze dočkáte. 

Když už jsme zmínili alkohol, je třeba konstatovat, že investovat nemusíte jenom do vína, ale také do jiných druhů alkoholu. Že nepatříte mezi vinaře? Za zvážení stojí rum nebo whisky.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář