Jak vyřešit roh v kuchyni

Rohová kuchyně

Možná plánujete novou kuchyň, nebo se vám zkrátka nelíbí řešení některých prvků té staré a rádi byste je konečně vylepšili tak, aby byly snáze použitelné a lépe funkční. Mezi nejkomplikovanější části kuchyně patří rohy. Řešit je nemusíte snad jen u nejmenších rovných kuchyní. Existuje několik možností, jak vyřešit přístup do rohu. Inspirovat se můžete ve fotogalerii rohových kuchyní. Praktičnost a využitelnost prostoru závisí na zvoleném typu rohové skříně, ale liší se také v nákladech na realizaci. Seznamte se se základními způsoby řešení rohu v kuchyni a jejich výhodami a nevýhodami.

Nejčastější způsoby využití rohu v kuchyni

Při řešení rohové kuchyně na míru se můžete setkat se zaslepeným kuchyňským rohem, rohovými skříňkami a policemi, dřezem, rohovými zásuvkami, ale i systémem ledvinek či otočnými koši.

Zaslepený roh

Pokud máte v kuchyni opravdu hodně úložného prostoru a nebojujete s každým centimetrem navíc, můžete problém rohu kuchyňské skříňky vyřešit jeho zaslepením. Vznikne tak nevyužitý prostor, do kterého se ale nijak způsobem nedostanete. Jde o nejlevnější řešení, díky kterému ale přijdete o poměrně velký prostor.

Rohové skříňky a poličky

Pokud to vnitřní uspořádání kuchyně umožní, můžete do rohu umístit i police nebo skříňky. Jde o cenově nenáročné řešení, jehož nevýhodou je horší přístupnost zadní části rohu. Právě do něj můžete uložit méně často používané kuchyňské vybavení.

Rohové skříňky i poličky
Rohové skříňky i poličky

Rohový dřez v kuchyni

Umístění dřezu do rohu je dobrým způsobem, jak využít jinak nevyužitelný prostor. Přístup k pracovnímu a varnému prostoru však může být obtížnější.

Rohové zásuvky v kuchyni

Rohové zásuvky jsou pravděpodobně nejfunkčnějším řešením rohu v kuchyni. Nabízejí vynikající přístupnost a dostatek úložného prostoru. Nevýhodou je, že jsou dražší než jiná řešení.

Ledvinkový systém nebo otočné koše

Poměrně sofistikovaným a drahým řešením je ledvinkový kolotoč nebo tzv. otočné koše. Je to skvělý způsob, jak efektivně využít prostor, ale také jeden z nejsložitějších způsobů řešení rohu v kuchyni. Ledvinky i otočné koše je možné do rohové skříňky nainstalovat i dodatečně.

Roh v kuchyni nemusí být neřešitelný problém

Na řešení rohu v kuchyni myslete již při její rekonstrukci, a pokud to situace dovoluje, zajistěte, aby kuchyně měla jen jeden roh. Nezáleží na tom, zda si tvoříte kuchyni ve vlastním nebo rekonstruujete kuchyni v pronajatém bytě, ve kterém chcete pár let žít.

Z hlediska tvaru lze kuchyňské rohy rozdělit na ty, které jsou zkosené do 45 °, rohy s pravým úhlem ve tvaru písmene L a pravý úhel ve tvaru I. Každá z těchto variant má svoje specifika a možné způsoby řešení. Ani nelze jeden z těchto rohů doporučit jako možnost, jak lépe využít prostor. Vždy platí, že s rohem v kuchyni se ale dá pracovat a jeho řešení je potřeba přizpůsobit konkrétnímu tvaru a dispozici kuchyně.

Rohová kuchyně s ostrůvkem
Rohová kuchyně s ostrůvkem

Kuchyňský roh do 45°

S tímto typem kuchyňského rohu se setkáte nejspíše u starších rohových kuchyňských linek a rustikálních kuchyní. Výjimkou není ani jeho instalace do kuchyně v provensálském stylu. Je bohužel ze všech typů nejobtížněji přístupný. Využít ho můžete pro dřezovou skříňku, pod kterou vložíte odpadkový koš. Do prostoru za dřezem je praktické nainstalovat zvýšenou polici, která roh vyrovná.

Pokud víte, že tento typ rohu bude součástí vaší rohové kuchyně na míru, můžete nechat ve stejném duchu upravit i zeď pod ním. Zkosený roh je možné využít také pro instalaci sporáku, nad který lze zavěsit digestoř. Pokud již máte ve vnitřním uspořádání kuchyně rozplánován sporák i dřez jinak, je možné tento roh využít pro policovou skříňku. Rohová police do kuchyně ale představuje v tomto případě řešení, které nejhůře využije daný prostor. Proto nepočítejte s tím, že byste v ní mohli skladovat věci denní potřeby.

Poněkud přístupnější je řešení rohové skříňky v kuchyni pomocí drátěného karuselu. Ten tvoří obvykle dvě police nad sebou otáčející se na středové tyči. Podobně funguje i otočný buben, který je ale výrazně dražší.

Roh v kuchyni do 90° a tvaru písmene L

Tento typ rohu se nejčastěji vyskytuje v nových kuchyních. Je snáze přístupný než ten předchozí a lze jej využít k nejrůznějším účelům. Nejjednodušším řešením, které nezabere mnoho místa, je spodní policová skříňka ve tvaru písmene L se dvěma dvířky, která se otevírají podle toho, jak je kuchyň rozložena. Nevýhodou této varianty je, že není příliš funkční a k tomu, co je uloženo vzadu, se dostanete jen s obtížemi. Proto se takto řešený roh hodí pro ukládání takového vybavení, které často nepotřebujete. Pokud chcete mít lepší přístup k obsahu skříňky, zvolte variantu s rohovými šuplíky místo skříňky. Nejde sice o nejlevnější řešení, ale právě díky němu roh kuchyně efektivně využijete.

Kuchyňský roh do 90° ve tvaru písmene I

Na tento typ rohu narazíte nejčastěji u moderních kuchyní. Vzniká, když se dvě kuchyňské skříňky setkají v pravém úhlu a vytváří tvar písmene I, protože se otevírá pouze jedna a druhá je pevně uzavřena. Jeho výhodou je především to, že skříňka, která na roh navazuje je bez potíží využita. Cena takového řešení v porovnání s jiným také není závratná, takže se s ním můžeme setkat poměrně často.

Abyste se dobře dostali do všech prostor skříňky, můžete využít koše ledvinového tvaru anebo opět drátěný otočný karusel. Poměrně drahým řešením tohoto typu kuchyňského rohu je výjezdný koš, který ale ze všech systémů umožňuje nejlépe využít prostor. Naopak nejlevnějším řešením je policová skříňka.

Tipy na originální řešení rohu kuchyňské linky

Pokud nechcete roh kuchyně zaslepit a prostor nevyužívat, ale nelíbí se vám ani představa otočného karuselu či výsuvných šuplíků, máte k dispozici několik jiných řešení, která jsou spíše netradiční.

Vsaďte na otevřené police

Rohové police do kuchyně bez dvířek poslouží jako útočiště pro nejrůznější originální vázy, misky, talíře, konve a další kuchyňské vybavení, kterým se chcete pochlubit. Aby roh vynikl, je možné ho ladit do barev kontrastujících se zbytkem kuchyně. Například, máte-li celou kuchyni v bílém provedení, rohové poličky mohou být ze světlého dřeva. Pokud se toho nebojíte, můžete zvolit i dřevo v barvě mahagonu.

Rohové otevřené police
Rohové otevřené police

Domácí bar, chladnička nebo trouba

Všimli jste si, že jeden z trendů současné doby – domácí bar má tvar a velikost vhodnou právě do rohu? Pokud se nevejde zrovna do toho vašeho, můžete si ho nechat vyrobit na míru. Každopádně právě domácí bar je elegantním řešením kuchyňského rohu. Do vzdálených prostor na kuchyňské lince, které nemohou sloužit pro přípravu potravin, pak můžete nainstalovat například kávovar nebo výrobník sody.

Anebo máte jiný oblíbený kuchyňský přístroj, který se jinam nevejde? Kuchyňský roh je pro něj jako stvořený. Roh v kuchyni můžete šikovně využít ale také díky ledničce nebo troubě, kterou uvítají milovníci sladkostí.

Rohové posezení

Toto řešení se nejčastěji používá v menších kuchyních, ale lze ho najít i ve větších. Rohová lavice nebo sada stoliček vytváří intimní atmosféru a je skvělým místem pro snídani, čtení novin nebo povídání s přáteli. Rohové posezení se hodí spíše do kuchyní s výše položenými okny. Využijete ho i v garsonce, kde originálním způsobem nahradí jídelní kout. Není přitom nutné, aby se místo pro sezení v rohu skládalo ze stolu a židlí. Využít pro něj můžete také malou rohovou sedačku s úložným prostorem.

5/5 - (2votes)

Napsat komentář