Jak vybrat šaty na maturitní ples?

Jak vybrat šaty na maturitní ples

V životě není mnoho chvil, během kterých byste mohli nosit skutečně okouzlující šaty. Proč nevyužít šanci a neudělat právě z maturitního plesu jedinečnou příležitost?

V první řadě je třeba říct, abyste shánění šatů nenechávali na poslední chvíli. Výběru je vhodné začít se věnovat alespoň čtyři až šest týdnů před maturitním plesem, jelikož formální šaty vyžadují drobné úpravy, aby vám opravdu dokonale sedly. Podle čeho ale vybírat? Jaký materiál, střih a barvu zvolit? V několika krocích si ukážeme, jak správně vybrat šaty a na co si dát pozor.

Kde získat inspiraci pro výběr šatů na maturitní ples

Netušíte, jaké trendy zrovna frčí? Prohlédněte si pár časopisů nebo videí, ať máte představu, co se vám na současném sezónním oblékání líbí. Můžete se inspirovat i celebritami, ale nedělejte si těžkou hlavu z toho, že nebudete vypadat úplně stejně – přece jen jde především o inspiraci. Kromě toho je momentálním hitem seriál Wednesday, takže zazáříte i s šaty ve stylu goth. S tímto výběrem můžete začít klidně měsíce dopředu, nikdy nevíte, co vás zaujme a v čem se budete cítit dobře.

Z jaké látky by měly být plesové maturitní šaty

Dámské společenské šaty bývají vyrobené z drahých látek a u šatů na maturitní ples tomu nebude jinak. Na výběr je mnoho druhů látek, ale obzvláště záleží na osobních preferencích. Mezi nejoblíbenější patří například satén, tyl, šifon, hedvábí či exotičtější organza. Mějte však na paměti, že spolu s kvalitou materiálu roste také cena.

Luxusní černý hedvábný materiál
Luxusní černý hedvábný materiál

Myslete na střih i tvar dekoltu

U střihu a tvaru dekoltu je nejdůležitějším hodnotícím kritériem, jak dobře šaty padnou k vašemu obličeji a k postavě. Některé přednosti je třeba podtrhnout, pár nedokonalostí pak umně zakrýt.

Jestliže vám příroda nadělila oválný obličej, máte takřka vyhráno, neboť se jako jediný hodí prakticky k jakémukoli typu dekoltu. Pro ostatní tvary obličeje přinášíme pár rad.

 1. Kulatý obličej: cílem je dosáhnout optického protažení obličeje do oválného tvaru, takže největší službu přinese výstřih ve tvaru písmene V a šaty na ramínka.
 2. Obličej ve tvaru obráceného trojúhelníku: s tímto typem obličeje si rozumí svislý střih dekoltu.
 3. Obličej jako srdíčko: zde je ideální pokusit se tvar opticky rozšířit, vybírejte tedy takové střihy, které tvoří vodorovnou linku blízko krku.
 4. Čtvercový obličej: perfektní jsou šaty svislého střihu, pomůže jakýkoli kulatý dekolt; vyhýbejte se těm čtvercového tvaru, a to za každou cenu.
 5. Obdélníkový obličej: i tady je cílem protáhnout obličej do stran a určitě se vyhněte véčkovému výstřihu.

Podobně jako obličej je důležité zohlednit i typ postavy. Základní dělení postav je: jablko, hruška, přesýpací hodiny a váza. Jaký střih tedy vybrat, aby vynikly vaše přednosti?

 1. Přesýpací hodiny (štíhlý pas, boky a trup zhruba stejné šířky) – vybírejte takové šaty, které vyzdvihnou útlý pas a zbytek udrží v optické rovnováze. Pokud mají šaty rukávy, je zapotřebí i plnohodnotná sukně, ale jestliže je vršek upnutý, musí i sukně udržovat tenkou linii podél boků a stehen.
 2. Obdélník (ramena, pas i boky přibližně stejné šířky) – zde je volba náročnější. Je zapotřebí vyzdvihnout linii pasu a přidat na objemu bokům i ramenům. Ideální volbou jsou tedy volnější a „načechranější“ šaty.
 3. Obrácený trojúhelník (větší ramena a poprsí, nevýrazné boky a pas) – v tomto případě bude potřeba opticky zvětšit boky a vytvořit tak dojem přesýpacích hodin. Jakékoli šaty, které zdůrazní oblast pánve, jsou číslo jedna. Bohatá sukně je prakticky nutnost.
 4. Hruška (trup a horní část těla užší než boky) – v tomto případě je třeba odvést pozornost od boků směrem k ramenům a poprsí. Vybíráme tedy takové šaty, které zdůrazní příslušné partie.
 5. Jablko (nevýrazný pas, horní část těla širší než boky) – je dobré zaměřit pozornost na vytvoření dojmu užšího pasu a zároveň vytvořit rovnováhu mezi horní a dolní částí těla, pokud možno s větším výstřihem.
Mladé dívky v šatech na ples
Mladé dívky v šatech na ples

Jakou vybrat barvu?

Barva šatů o vás prozradí opravdu hodně, a proto ji není radno podcenit. Pokud si například vyberete na maturák červené šaty, ostatní mohou nabýt dojmu, že jste odvážný a rád na sebe strháváte pozornost. Oproti tomu černá barva je sofistikovanější, modrá sebevědomá, růžové šaty o vás řeknou, že máte rád zábavu. Jaký signál tedy do okolí chcete vyslat?

Kromě toho se ne každá barva hodí k vašemu vzhledu. Záleží na barvě vlasů, odstínu pleti, barvě a velikosti očí, tvaru obličeje i na postavě. Není tajemstvím, že zrzkám sluší odstíny červené a zelené, blondýnky zvýrazní královská modř, ale tmavooké, dlouhovlasé brunetky by se spíše měly vyhnout žluti.

3 tipy, jak vybrat barvu maturitních šatů

 1. Tajemná, nebo elegantní? Černá a bílá patří mezi klasiku, jde-li o formální příležitost. Bílá je čistá a romantická, černá naopak tajemná.
 2. Červená, zlatá, nebo stříbrná? Pokud chcete působit vášnivě, je červená jasná volba. Neutrálním, avšak stále nezapomenutelným dojmem budou působit stříbrné či zlaté šaty.
 3. Výrazné barvy jsou cool, ale dejte si pozor. Pestré a zářivé barvy jsou moderní a rozhodně upoutají pozornost. Svůj outfit ovšem slaďte tak, aby dominantní barva byla pouze jedna. Další možností je zvolit jemnější odstíny (pastelové), které doladíte výraznějšími doplňky.

A jde se nakupovat!

Představu už tedy možná máte, je čas vyrazit na nákupy. Vyhněte se ale školáckým chybám. Ideální čas vybírat je zhruba pět týdnů před maturitním plesem. Nic neuspěchejte a pečlivě si projděte všechny obchody či nabídku na internetu, aby vám nebylo líto, že jste za pár dní natrefili na mnohem pěknější. Nenakupujte příliš dopředu, počítejte s tím, že se vaše váha může změnit. Pár střihů si přímo vyzkoušejte, abyste věděli, co vám skutečně sluší. Podobné to je i s barvami. Takže nespěchat!

Šaty na míru?

Víte přesně, co byste chtěli, ale nic podobného není k dostání? Potom si šaty můžete nechat ušít přímo na míru. Nejde o nijak složitý proces, avšak šaty na míru bývají nákladnější. Stačí, když si šaty načrtnete, přinesete fotografii a vše ostatní domluvíte na místě. Kvalitní krejčí váš nápad možná i rozvede dále. Menší nevýhodou je, že šaty na míru mají kvůli šití a přípravám delší čekací lhůtu, takže nezapomeňte na časovou rezervu.

Boty a nezbytné doplňky

Boty a doplňky je rozumné vybírat podle šatů, ne naopak. Stačí se po nich poohlédnout dva měsíce před plesem. Někdy se vám povede vyzkoušet si je přímo k šatům. Obecné pravidlo, které se váže k výběru bot, je, že by měly být stejné barvy, jakou mají šaty (případně v barvě, jež bude šaty doplňovat). Podpatky volte podle toho, o kolik chcete být vyšší. Nezapomeňte ale, že se na plese většinou tančí, takže by zvolená obuv měla být „bezpečná“ a pohodlná.

Šperky, maturitní šerpy a ostatní ozdoby je lepší volit střídmě, aby nebyl výsledný dojem přeplácaný. Méně je někdy více. Kromě toho je vhodné nezapomenout na to, že se maturanti stužkují.

Doufáme, že jsme vám poskytli pár cenných rad, jak výběr šatů na maturitní ples uchopit a co při volbě zohlednit. Teď už nezbývá nic jiného, než popřát vám dobrou volbu a příjemnou zábavu.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář