Jak si zařídit stylovou kancelář?

Jak zařídit kancelář

V kanceláři trávíte velkou část každého všedního dne. Problémem při kancelářské práci často bývá nedostatečná produktivita práce. Určitě sami občas cítíte, že vám práce nejde od ruky, a každá minuta vám najednou připadá dlouhá. Příčinou může být i špatné prostředí a vybavení pracovního místa. Přečtěte si proto pár tipů, jak si zařídit kancelář pro efektivitu a navíc ve stylu.

Polohovací stůl jako základ moderní kanceláře 

Stůl by měl být na seznamu vybavení pro kancelář vždy na prvním místě. Pokud máte dostatek prostoru pro umístění většího stolu, pak neváhejte. Čím větší pracovní plocha, tím se bude lépe pracovat, protože máte místo na počítač či laptop, osobní předměty, papíry a popřípadě tiskárnu či další monitor. Výběr stolu zkrátka rozhodně nepodceňujte. Užitečné je, pokud máte výškově nastavitelný stůl, díky tomu můžete při práci střídat polohu a čas od času pracovat ve stoje, a za to vám vaše záda poděkují. V současnosti jsou polohovací stoly velmi oblíbeným vybavením moderních kanceláří. Nemusíte se obávat toho, že nedokážete ve stoje psát na klávesnici nebo ovládat myš, rychle si na tuto změnu zvyknete a pak už nebudete chtít nic jiného.

Ergonomická židle

Obdobně podstatný, jako výběr stolu, je výběr správné židle, na které sedíte několik hodin denně. Myslete na to, že záda byste měli mít zdravě podepřená, aby držení těla při práci bylo správné. Nezbytné jsou opěrky na ruce a hlavu, taktéž krční a bederní opěrka, a samozřejmě možné nastavování výšky. Není od věci si také pořídit velký gymnastický míč, který čas od času na pár hodin denně můžete zaměnit za židli a on zaručí, že vyvažováním balancu budete sedět vzpřímeně.

Protažení při dlouhém sezení na ergonomické židli
Protažení při dlouhém sezení na ergonomické židli

Monitor, klávesnice a další technika

Pokud využíváte notebook pro dlouhodobou efektivní práci a zdravou krční páteř je potřeba mít monitor, ideálně tak, aby byl ve výšce očí. Pokud budete mít hlavu neustále skloněnou, budete přepínat krční svaly, a to se může projevit nejen bolestí krční páteře, ale druhotně i bolestí hlavy. Často přijde vhod mít i dva monitory a samozřejmě externí klávesnici. Pro zpříjemnění atmosféry během práce se může hodit i hudba. Pořiďte si bezdrátový reproduktor a uvidíte, že bude čas v kanceláři opět o něco příjemnější.

Čistý vzduch

Protože velkou část dne trávíte v jedné místnosti, čistý vzduch je nezbytností. Doporučováno je samozřejmě pravidelné větrání, protože nedostatek čerstvého vzduchu vede k únavě, poruše pozornosti a často i k bolestem hlavy. K příjemnému vzduchu pomohou čističky a zvlhčovače vzduchu. Máte-li rádi i různé jemné vůně, aromalampa čas od času také neuškodí. Nebo můžete vyzkoušet bytové parfémy, které provoní váš pracovní prostor a dodají mu pocit čistoty.

Dostatečné osvětlení

Pokud kancelář nemáte osvětlenou po celý den přirozeným světlem, budete potřebovat nějaké osvětlení. Maximálně ovšem vytěžte z běžného denního světla například tím, že budete sedět bokem k oknu, aby vám nesvítilo slunce do obličeje nebo do zad a monitoru, ale zároveň osvítilo kancelář. V kancelářských prostorách jsou dokonce nároky na osvětlení regulovány, proto rozhodně nepodceňujte tento faktor. Osvětlení podpoříte například stolní lampou a samozřejmě centrálním stropním osvětlením na celou místnost.

Barvy zdí a obrazy

V kanceláři se také nevyplácí podceňovat správnou volbu barev, které vás mohou ovlivnit více, než si myslíte. Ideální je být obklopen tlumenými barvami v tónech béžové, šedé či bílé, které podpoří soustředění. Pro zpestření neutrálních barev můžete využít různé barevné obrazy nebo cihlový obklad v interiéru, který může tvořit originální prvek nejen v pracovním prostoru.

Zkuste přidat květiny

Když do pracovny umístíte živé rostliny, zjistíte, že vás pohled na ně uklidní. Je dokázáno, že obecně zelená barva zejména na rostlinách má uklidňující a antistresový efekt. Prostor se pomocí květin jednoduše zútulní i bez designových prvků.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář