Jak se bránit proti infarktu?

Jak se bránit proti infarktu

Infarkt přijde náhle a většinou nás pořádně překvapí a vystraší. Jde o akutní reakci organismu, avšak nevzniká zničehonic. Co je to vlastně infarkt a jaká je prevenci proti tomuto onemocnění?

O infarktu

Infarkt myokardu představuje náhlé přerušení krevního zásobování části srdce. Dochází k uzavření srdeční tepny. To se většinou děje krevní sraženinou, která vzniká při prasknutí aterosklerotického plátu. Máme několik typů infarktů. Jde o vážné ohrožení života člověka.

Příčiny infarktu jsou různé. Některé neovlivníme. Jsou jimi věk, pohlaví a rodinné dispozice. Nejohroženější skupinou jsou muži nad 50 let. Jiné faktory však ovlivnit můžeme. Mezi ně patří obezita, kouření, stres a sedavý způsob života.

Prevence infarktu

Hlavní prevencí infarktu je celkově zdravý životní styl. Důležitou roli hraje strava. Nepřejídejte se, omezte živočišné tuky a jezte více ovoce, zeleniny, ryb a dalších zdravých pokrmů. Stravujete se ve fast-foodech? Zapomeňte na ně. Jde o nejvíce škodlivá jídla, které způsobují obezitu, a tak zvyšují pravděpodobnost infarktu. Udržujte si optimální tělesnou váhu.

Zdravá snídaně - banán s ovesnými vločkami
Zdravá snídaně – banán s ovesnými vločkami

Cigarety a alkohol

Špatná je samozřejmě i větší konzumace alkoholu a úplně byste se měli vyhnout cigaretám, které mají mnoho škodlivých dopadů na lidské zdraví a přímo podporují vznik infarktu. Když se spojí kouření s dalšími rizikovými faktory, kterými jsou obezita, atd., rapidně se zvyšuje pravděpodobnost infarktu.

Přetěžování organismu a stres

Vyhnout byste se měli i přetěžování organismu. Snažte se nestresovat. To jde v dnešní době těžko. Na druhou stranu jsou účinné způsoby, jak se efektivně zbavovat stresu, např. meditací, poslechem hudby, procházkami v přírodě, cvičením atd.

Čas na pohyb

Celkově pohyb je také důležitou prevencí proti infarktu. Vyhněte se pasivnímu trávení volného času a věnujte se nějaké tělesné aktivitě. Nemáte vztah ke sportu? Pomůžou vám i procházky přírodou.

Infarkt je dnes stále častější příčinou smrti a postihuje čím dál mladší lidi. Braňte se proti němu efektivně dříve, než bude pozdě.

Napsat komentář