Jak přehrát formát .mkv v televizi

Jak přehrát formát MKV v televizi

Máte k dispozici video ve formátu .mkv, které si chcete přehrát na televizi, ale váš přístroj s ním nehne? Nelze se divit. Formát .mkv u většiny moderních televizorů nepatří mezi podporované protokoly, které byste nalezli v základní nabídce. Výjimku tvoří snad jen Smart televize od značky Hisense, které přehrávání formátu .mkv umožňují již v základním nastavení.

Co je .mkv formát?

Formát .mkv je součást multimediálního kontejneru s názvem Matroska, do kterého lze uložit různé zvukové stopy, video a titulky v jednom souboru. Kontejner znamená prostor, do něhož lze vkládat data různého formátu. Je velmi oblíbený mezi uživateli filmů a televizních pořadů, protože umožňuje stáhnout veškerý potřebný obsah v jediném souboru.

Tento formát však není tak široce podporován jako populárnější formáty .mp4 nebo .avi. Ano, i to jsou kontejnery. V případě formátu .mkv se někdy můžete setkat také s příponami .mks (čisté titulky) nebo .mka (čisté audio). Je možné narazit i na formát .mk3d, ve kterém můžete očekávat video s 3D obrazem uložené v .mkv kontejneru.

Jaký formát videa přehrává televize?

Většina televizorů podporuje přehrávání běžně dostupných formátů – jako například výše zmíněný .avi, .mp4 a .mpeg2 či .mpeg4. Kromě nich můžete počítat také s podporou formátů .vro, .divx, ,xvid a dalších, s formátem .mkv je to už ale horší. Pokud tyto přípony naleznete u svých video souborů, máte vyhráno. Jestliže máte k dispozici pouze formát .mkv, je situace složitější.

Jak přehrávat formát .mkv v televizi?

Doporučujeme nejprve zkontrolovat, jestli náhodou váš televizor formát .mkv nepodporuje. Pokud jste se na tuto vlastnost nezaměřili hned při výběru přístroje, je málo pravděpodobné, že tomu tak bude, ale třeba budete mít štěstí. Asi nejjednodušší způsob, jak soubor .mkv přehrát, spočívá v jeho konverzi do jiného formátu, například .mp4 nebo .avi.

Muž sleduje film v televizi s popcornem
Muž sleduje film v televizi s popcornem

Pokud soubor nechcete převádět, můžete využít některý z multimediálních přehrávačů, například Chromecast od Google nebo Kodi. Dobrou volbou je v tomto ohledu také přehrávač VLC Media Player. Pomocí těchto programů můžete na televizoru přehrávat téměř všechny soubory.

K jejich stažení můžete potřebovat připojit vaši smart TV k PC přes Wi-fi anebo si pořídit multimediální centrum. Ostatně právě multimediální centrum představuje levný způsob,jak udělat z normální televize chytrou.

Na co se používá .mkv formát?

Formát .mkv se používá k vytváření ripů z originálních disků Blu-ray nebo přímo z televize. Je to především díky tomu, že se jedná o otevřený kontejner podporující celou řadu kodeků. Mezi nejpoužívanější kodeky videa podporované formátem .mkv patří MPEG4 nebo H.264, které zaručují vysokou kvalitu. V případě zvuku zde najdeme MPEG-AAC nebo Vorbis a pro vícekanálový zvuk AC3 nebo DTS.

Matroska však podporuje mnohem více formátů videa a zvuku. Navzdory svým výhodám se tento formát zatím mezi výrobci zařízení nestal populárním. Nejběžnější multimediální kontejnery, které najdete v televizoru, jsou .mp4, .avi a .mpeg.

Jak převést soubor .mkv do .avi?

Proces konverze souboru .mkv není složitý a lze jej provést pomocí bezplatných programů dostupných na internetu. Jedním z nich je například často používaný software Converter.app, který umožňuje zařídit konverzi online bez jakýchkoliv dalších úkonů. Jednoduše nahrajete soubor s koncovkou .mkv a získáte soubor s koncovkou .avi. Podobných konverterů je celá řada. Narazit můžete ještě například na profesionální nástroj Converter Ultimate.

V tomto ohledu si můžete také můžete pomoci díky známému přehrávači VLC Media Player. Ten nabízí kromě základního přehrávání také funkci převodu videa či zvuku do jiných formátů. Nejnovější verzi přehrávače VLC si budete muset stáhnout z oficiálních stránek a nainstalovat. Poté stačí již jen spustit VLC přehrávač – z panelu nabídek Media vybrat volbu Převést/Uložit, nahrát požadovaný soubor a jako cílový formát vybrat .avi. Dobrou zprávou je, že většina možností konverze formátů umožňuje převést mkv do avi zdarma.

MKV versus AVI

Formáty .avi a .mkv mají mnoho podobností, ale jsou mezi nimi i důležité rozdíly. Oba používají kompresní algoritmus ke zmenšení velikosti souboru bez vlivu na kvalitu. Formát .avi používá video kodek DivX, zatímco formát .mkv může teoreticky používat jakýkoli kodek.

V praxi se však nejčastěji používá s video kodeky H.264/MPEG-4 AVC nebo XviD/DivX. Oba formáty podporují více zvukových stop a titulky v různých jazycích, ale formát .mkv obvykle nabízí lepší podporu těchto funkcí.

Na závěr je třeba poznamenat, že formát .avi je na trhu mnohem déle, a proto je více podporován přehrávači médií a dalším softwarem. Formát AVI však nedisponuje tak vysokou mírou komprese jako formát MKV, proto často dochází k potížím s jeho přenositelností.

5/5 - (2votes)

Napsat komentář