Jak ozdobit stůl na oslavu

Jak ozdobit stůl na oslavu

Rodinné, s přáteli, firemní, společenské – každý z nás absolvuje mnoho oslav a některé i sami organizujeme. Víte, jak ozdobit stůl na oslavu, aby se hodil k dané příležitosti? Zkuste si vzpomenout na oslavy, které jste už navštívili, třeba vás to přivede na dobré nápady. Anebo se inspirujte u nás.

Jak vybrat vhodné téma a styl pro oslavu

Výzdoba stolu na oslavu by vždy měla odpovídat tomu, co slavíte, jak staří budou hosté pozvaní na danou akci a jaká příležitost je důvodem k oslavě. Jinak bude vypadat slavnostní tabule na svatbě či oslavě kulatých narozenin, jinak na dětské narozeninové party a jinak třeba na vánočním večírku pro přátele. Vždy si vyberte jedno téma a jemu přizpůsobte styl oslavy a s ní související výzdoby. 

Příklady témat pro různé druhy oslav

Nápadů pro různé oslavy je nepřeberné množství. Záleží jen na vaší fantazii nebo na tom, co baví oslavence. Vybrali jsme pár nápadů na různé typy oslav.

Dětské párty

U dětí se obvykle snažíme nejvíc, protože jejich spokojenost je pro rodiče a další pořadatele dětské oslavy tou nejlepší odměnou. Jako téma si můžete vybrat:

  • oblíbenou pohádku, knížku nebo film,  
  • jejich koníčka, třeba hudbu, výtvarné umění nebo nějaký sport,
  • oblíbené jídlo, třeba pizza party, palačinkovou party, špagetovou party apod.,
  • oslavu prázdnin či dětského dne,
  • karneval v maskách apod.

Oslavy pro dospělé

Narozeninové party se obvykle také točí podle toho, co má oslavenec rád. Slavit narozeniny tak můžete sportovně, s oblíbenou hudbou, hospodským kvízem, nebo třeba společenskou oslavou s odpovídajícím dress code. Podle toho by pak měl také vypadat narozeninový stůl.  

Dalším druhem oslav jsou ty, které souvisejí s daným úsekem roku. Můžete tak doma mít halloweenskou party, vánoční večírek, s přáteli slavit Silvestra, nebo Nový rok, Masopust a mnoho svátků v průběhu celého roku. 

Základní dekorační prvky pro výzdobu stolu

Zvolené téma oslavy by se mělo promítnout i do toho, jak vypadá výzdoba stolu na oslavu, případně rautového stolu s občerstvením. Víte, jaké jsou základní dekorační prvky pro slavnostní prostření stolu?

Ubrus a prostírání

Většina oslav se neobejde bez ubrusu a prostírání, ať už se jedná o kvalitní látkové ubrusy třeba na svatební hostině, nebo papírové prostírání na dětské party. Ubrusy mohou být jednobarevné i s barevnými vzory. Třeba party v country stylu bude skvěle slušet kanafasový ubrus nebo barevné ubrousky na dřevěných stolech. 

Jak prostřít stůl na oslavu
Jak prostřít stůl na oslavu

U slavnostních tabulí je důležité dbát na správnou délku ubrusu. Jiná bude u stolů, kde sedí hosté, jiná u rautového stolu. Kromě hlavních ubrusů můžete použít také ubrousky, běhouny, naprony a další prvky. Kromě barvy si můžete vyhrát i s tím, jak jsou například ubrousky složeny, zda používáte kroužky, držáky a další prvky.

Nádobí a příbory

Na celé tabuli by měly být příbory, talíře i sklenice z jedné sady. Samozřejmě, u dětských party, venkovního grilování či zábavy na třeba na chatě nebo při jiné neformální příležitosti se může objevit i jednorázové nádobí, případně nádobí a příbory různého původu. Často si například pomáhají sousedé, pokud jedna domácnost nemá dost vlastního vybavení.

Prostřený stůl na oslavu bude vypadat jinak při formální příležitosti, jinak na domácí oslavě pro blízké přátele. Pro prostírání stolu platí všeobecně přijímaná pravidla, která určují přesné postavení jednotlivých talířů, sklenic, příborů a dalších prvků. U neformálních oslav záleží spíše na zvycích dané společnosti, někdy se hosté obsluhují sami a berou si jen to, co potřebují.

Výzdoba stolu na oslavu
Výzdoba stolu na oslavu

Další prvky k servírování

Ozdobou slavnostního stolu mohou být i další prvky sloužící k servírování. Může jít o slánky a pepřenky, nádoby s omáčkami, mísy s ovocem, karafy s vodou, nádoby na chlazení vína a dalších nápojů apod.

Jiné dekorace na stůl

Celkový styl mohou utvářet také vázy s květinami či jiné květinové dekorace, svícny s dekorativními svíčkami s různými motivy, případně lampy a další stolní svítidla. U formálních akcích se na slavnostních tabulích mohou objevit i tištěné dekorace, například jmenovky podle zasedacího pořádku, menu s jednotlivými chody, program akce atd. 

Dekorace ale mohou také zvýraznit zvolené téma či styl. Oslava narozenin hudebníka tak může být provázena notami, notovými klíči, stylizovanými hudebními nástroji apod. Řecký večírek se zase neobejde bez kamínků a mušliček, večírek pro milovnici panenky Barbie zase bez růžových korálků a srdíček a vánoční večírek bez hvězdiček, větviček jehličnanů a dalších vánočních motivů. Školní sraz zase mohou ozvláštnit třeba kopie fotografií a citáty ze školních let. Témat i jejich zobrazení je nekonečně mnoho, ale nikdy by dekorace neměly rušit, ale jen doplňovat tabuli. Příliš prvků může být spíše překážkou než ozdobou.

Květiny a květinové dekorace

Květiny k oslavám neodmyslitelně patří jako dárky pro oslavence i jako dekorace slavnostního stolu. Mohou být řezané ve velkých i malých vázách, květinová aranžmá i jednotlivě položené květiny, větvičky a další přírodniny. Květina může být také součástí složeného ubrousku, nebo jen tak ležet na talíři každé dámy, máte-li zasedací pořádek.

Nezapomínejte ale na to, že květinová výzdoba by neměla bránit komunikaci u stolu. Vysoké vázy a mohutná květinová aranžmá se hodí spíše na rautové stoly než k tabuli, u níž stolují hosté oslavy. Ti by měli mít možnost spolu mluvit a zároveň se u toho i vzájemně vidět. Někdy může být dekorací i samotné jídlo, třeba aranžmá z ovoce, či vyřezávané dekorace z ovoce apod.

Květiny k ozdobení stolu
Květiny k ozdobení stolu

Z řezaných květin se používají v podstatě všechny druhy. Pozor jen na silně aromatické květiny, třeba lilie, které by mohli některým hostům oslavy vadit. K nim se doplňují větvičky, trávy, listy… Nevhodné jsou plastové květiny, to působí poněkud lacině. Na dětské party naopak můžete použít i dětmi vyrobené květiny z papíru, bude to působit roztomile. 

U narozeninových oslav nezapomeňte ani na prázdné vázy. Například na oslavě osmdesátin babičky přinese květiny asi skoro každý. Připraven by měl být také speciální stolek na odkládání dárků.

Svíčky a osvětlení na slavnostně prostřený stůl

Zejména na večerních oslavách je pro správnou atmosféru důležité také vhodné osvětlení. Ideální na slavnostní tabuli jsou světla svíček. Obecně se u formálních oslav preferují svícny s vysokými úzkými svícemi, které by ale opět neměly bránit hostům v očním kontaktu. 

Svíčky k ozdobení stolu
Svíčky k ozdobení stolu

Při méně formálních příležitostech se používají více silnější a nižší svíčky. Svícny ale mohou být i tematické, například na halloweenském večírku bývají jako svícny často vydlabané dýně, na pirátském večírku může být svícnem třeba lebka, na vánočním večírku mohou čajové svíčky plavat ve skleněné míse. Ani tady se fantazii meze nekladou, jen myslete na to, aby bylo osvětlení nejen efektní, ale také bezpečné. Inspirovat vás mohou i dekorativní svíčky.

Shrnutí

Pokud se rozhodnete pro určitý styl, dodržujte ho i v detailech. Formální oslavě odpovídá formální výzdoba, neformálnímu večírku zase sluší jednoduchost a třeba i hravost. Samozřejmě záleží také na rozpočtu. Společenská akce se dá udělat za pár tisíc i za pár set tisíc a tomu samozřejmě odpovídá i výzdoba. 

V obou variantách je vhodná uměřenost. Příliš dekoračních prvků, překombinovaná barevnost prostírání a květin nebo přezdobenost slavnostní tabule může i jinak skvěle připravený večírek nepříjemně ovlivnit. Zvolený styl by měl být jen pozadím akce samé, hosté by se u stolu měli hlavně cítit dobře, a ne se bát, že něco shodí nevhodným pohybem.

Tip na závěr: Kromě dekorování stolu nezapomeňte i na výzdobu zbytku místnosti včetně patřičné výzdoby oken.

Ohodnoťte tento článek

Napsat komentář