Investiční životní pojištění jako spoření na stáří, vyplatí se?

Díky dobré strategii si investičním životním pojištěním můžete naspořit na stáří.

Investiční pojištění je jednou z forem životního pojištění. Kombinuje tak formu zabezpečení před nenadálou událostí v životě a zabezpečení finančního, v podobě investice. Vyplatí se ale i v dnešní době? 

Jak funguje investiční životní pojištění

Životní pojištění obecně si zpravidla sjednáváte v případě, kdy se chcete finančně krýt před dopady neblahých životních událostí. Ať už je to vážný úraz nebo smrt v rodině, dopad na rodinnou peněženku může být zásadní. Narozdíl od kapitálového životního pojištění, kde získáte naspořené prostředky po dožití smluvně daného věku, zde se musíte spolehnout na dobře zvolený investiční produkt a časový horizont. 

Investiční životní pojištění

Investiční životní pojištění tvoří část pojišťovací a rezervotvornou. Jeho úkolem je nejen finančně zajistit osoby ovlivněné negativní životní situací, ale také investovat a naspořit finanční prostředky. Ty se zde investují do podílových jednotek. Princip je v tomto případě velmi podobný podílovým fondům. 

Pojišťovna vám obvykle nabídne několik investičních strategií a je jen na vás, jakou si zvolíte. Strategie jsou většinou různorodé, od konzervativních po strategie pro náročné. 

Výhody a nevýhody investičního životního pojištění

Pokud chcete využít investiční životní pojištění jako cestu spoření na stáří, lze to. V případě dožití smluvené částky můžete získat peníze na základě úspěšnosti vaší vybrané strategie. To znamená, že výnos není stoprocentně zaručen. Potřebujete peníze dřív? V případě investičního „životka” můžete využít tzv. částečný odkup. 

Pojďme si tedy shrnout, proč by vás investiční životní pojištění (ne)mělo zajímat.

Výhody: 

  • Můžete ovlivnit strategii investovaných prostředků.
  • Strategii investice v průběhu smlouvy můžete měnit.
  • Získáte produkt 2v1 – pojištění i investici.
  • Daňová uznatelnost zaplaceného pojistného do výše 24 000 Kč.

Nevýhody

  • Garantovaný výnos neexistuje. 
  • Daňová uznatelnost plateb pojistného je jen za určitých podmínek.
  • Čekejte vyšší poplatky.
  • Klasické investice nabízejí vyšší výnosy.
Výhody a nevýhody životního pojištění

V případě, že si nejste jisti, zda je investiční životní pojištění vhodné právě pro vás, zkusit můžete kalkulačku životního pojištění. Třeba vám pomůže najít to správné, které hledáte.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář