Investice do startupů – jak efektivně zhodnotit své finance

Investice do startupu

Chcete zhodnotit své finance a spořící účty s minimálním úrokem nejsou nic pro vás? Sami si vyberte firmu nebo odvětví, které je vám z jakéhokoliv důvodu blízké a investujte do startupu. Víte, co to startup je a jak poznat jeho správné fungování? Inspirujte se ověřenými tipy a staňte se investorem nové společnosti.

Co je to startup

Mezi známými definicemi pro startup se dozvíte, že tento pojem vznikl už v roce 1976. V této době mu však nikdo nevěnoval příliš velkou pozornost. Populární se stal až na přelomu roku 2000. V této době začala „internetová horečka“. Vzniklo velké množství nových společností, využívajících právě zmíněné moderní technologie a hlavně internet, ke svému podnikání. 

Startup se týká nově založených, případně začínajících podnikatelských subjektů. Většina těchto společností přichází na trh s inovacemi nebo ojedinělým nápadem. K charakteristice patří také rozvoj společnosti, a to včetně potenciálu rychlého hospodářského růstu.

Pojem startup může však značit i nový projekt, případně firmu, která zatím tvoří podnikatelský záměr a hledá vhodného investora pro spuštění svého podnikání. Množství malých společností s velkými ambicemi potřebuje na začátku financování investora i k tomu, aby se dostaly do povědomí a získaly první zákazníky a vracející se klienty.

Nápad na prvním místě

Na prvním místě rozhodně stojí nápad, neotřelá myšlenka nebo průlom v dané oblasti produktů a služeb. Určitě už jste slyšeli tvrzení, že nápad prodává. V tomto případě to platí několikanásobně. To si můžete ověřit u společností, které začínali jako startup. 

Mezi ně se řadí například Facebook. Jen málokdo jej nezná a nepoužívá, přitom na samém začátku byla pouze jedna myšlenka, a to sdružovat lidi ve stejné univerzitě. Z tohoto prvotního plánu se následně stala sociální síť, která je v současné době přeložena do osmdesáti čtyř jazyků.

Přemýšlející podnikatelka nad nápadem úspěšného startupu

Kdo založí startup

U zrodu startupu mohou stát studenti, inovativně smýšlející podnikatelé nebo třeba větší skupina lidí. Většinou však mají všichni zakladatelé startupu jedno společné. Je tím podnikatelský záměr s inovativním řešením a nabídkou produktů nebo služeb, které na trhu chybí, případně nejsou vyřešeny efektivně. 

Skupina lidí pracuje na startupu

Proč investovat do startupu

Investování do firem je stále aktuální. U svých financí je však většinou člověk opatrný a často si vybírá, do čeho investuje. Výhodou investice do startupu je možnost rychlého a vysokého zhodnocení financí. Je potřeba říct, že se jedná o mírně rizikový způsob investování, ale toto riziko je možné snížit tím, že si o daném projektu nebo podnikatelském záměru zjistíte vždy, co nejvíc informací.

Investice do startupů

V současné době je více než vhodná příležitost investovat do nových projektů. Veškeré dění ve světě, ať už týkající se lidského zdraví nebo současných změn například v počasí, vytvořilo ideální podmínky pro nové začátky. V době krize a nouzového stavu byly na výši veškeré online služby a mnozí byli donuceni změnit své profese a zaměření. Právě nyní se ukázalo, kam bude směřovat budoucnost a jak dokážou krize posílit startupy.

Jak na investování do startupů

Pokud se ptáte, jak investovat do startupu, nejlepší způsob je vybrat si ověřenou finanční společnost, která vás celým procesem provede. Dozvíte se, jak hledat příležitosti a vytěžit z nich maximum. Prvním krokem je registrace s vyplněním osobních údajů. Následuje ověření totožnosti podle občanského průkazu (někde jsou zapotřebí doložit další doklady jako je např. řidičský průkaz, cestovní pas nebo výpis z bankovního účtu), což patří mezi běžné postupy před samotnými investicemi. Jakmile máte ověřenou registraci, tak můžete začít s výběrem projektu, který se vám líbí a investovat libovolnou částku (některé platformy mají nastavenou minimální investici). Jakmile se dostatek investorů složí na celou částku, přijde vám výzva k zaslání platby. Máte hotovo a vyděláváte.

Výhodou investice do startupu je flexibilita nových firem. Snáze se přizpůsobí aktuálnímu dění a současným podmínkám. Je známo, že velké množství začínajících firem spustilo své úspěšné podnikání právě v době krize. 

Obliba crowfundingu

Stejně jako u crowfundingu si vybíráte konkrétní společnost, produkt nebo službu, které věnujete pozornost. Crowfundingem se rozumí přispívání menší finanční částkou na projekt nebo daný produkt, na který přispívá více jednotlivců. Při vybrání dostatečné částky se projekt následně realizuje.

Úspěch hovoří za vše

Kromě korektního jednání, otevřené komunikace a příjemné spolupráce poznáte úspěšný startup také transparentností. Pokud jste investorem, je zapotřebí vědět, jak daná společnost funguje, s jakým kapitálem do podnikání vstupuje a jaké další kroky vedou k budoucímu prosazení se na daném trhu. Nebojte se porovnávat startupy, zaměřte se na téma, kterému rozumíte a sledujte novinky ve světě investic.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář