Drážďany aneb na skok k sousedům

Drážďany - co navštívit

Jestli máte rádi cestování, ale nemáte v práci dostatek volna, neznamená to, že máte zůstat sedět doma. Víkend se může zdát jako krátká doba, ale jestliže si dny dobře naplánujete, můžete toho spoustu zažít! V dnešním článku se koukneme do Německa, do krásného města Drážďany.

Něco málo k Drážďanům

Město se nachází v části Německa zvaném Sasko. Bylo zničeno během bombardování v roce 1945, poté znovu vystavěno. Ovšem během komunistické éry, kdy bylo součástí NDR, bylo město zanedbané. K největším rekonstrukcím docházelo v devadesátých letech. Drážďany mají přes půl milionu obyvatel, leží na řece Labe a jsou především barokním městem. Do Drážďan se jezdí také hojně nakupovat, a to nejen kvůli místnímu Primarku, ale také kvůli dražším značkám a obchodům, které u nás nejsou tak běžné.

Doprava

Jde o město nedaleko českých hranic. Cesta autem z Prahy trvá asi hodinu a půl. Můžete ale také využít autobusy nebo vlaky, v tom případě je cesta zhruba o 45 minut delší. Jestliže pojedete autem, hledejte ubytování s parkovištěm. Jestliže zvolíte jiný dopravní prostředek, vystoupíte nedaleko centra. Rozhodně jde všechno projít pěšky, nepotřebujete lístky na hromadnou dopravu.

Ubytování a strava

Ubytování seženete snadno přes internet, doporučuji bydlet přímo v centru nebo někde mezi hlavním nádražím a centrem. Já jsem bydlela v hotelu Cityherberge, zhruba pět minut od centra. Pokoje jsou jak pro dvojice, tak i pro početnější skupiny a cena je kolem 500 osoba/noc. Hotel byl krásný, čistý a na recepci byli velice milý. Ale internet nabízí další skvělé možnosti ubytování, včetně ubytování přes Airbnb. 

Jestliže chcete ušetřit za jídlo, můžete si vzít vlastní nebo nakupovat v místních obchodech, najdete zde dokonce i Lidl. Ceny jídel jsou zhruba stejně vysoké jako v Praze, ceny pití v restauracích se ale značně liší. Za pití si v Německu připlatíte.

Co vidět? 

Historická část

Která historická místa tedy určitě stojí za to vidět? V první řadě navštivte barokní kostel Frauenkirche. Kostel je volně otevřen pro návštěvníky, včetně sklepních prostor, na kopuli je vstup placený, ale určitě neváhejte se tam vydat. Z kopule je krásný výhled do okolí. Kostel byl téměř celý zničen během druhé světové války a znovu postaven na přelomu století. Poté pokračujte přes náměstí podél Fürstenzug a Drážďanského zámku až k Zwingeru. Zwinger je opět barokní stavba s nádhernou zahradou. Tento komplex představuje baroku v celé jeho kráse. Můžete si tam dát v kavárně výbornou kávu a posedět na balkónku s výhledem na krásnou zahradu. Přes Zwinger se dostanete k Semperopeře a Katedrále Nejsvětější Trojice. Než přejdete na druhou stranu řeky projděte se je ještě podél Labe na Brühl’s Terrace.

Frauenkirche - kostel
Frauenkirche – kostel
Zwinger - barokní stavba se zahradou

Druhý břeh

Jakmile se dostanete na druhou stranu řeky budete prakticky mimo historické centrum, jsou tam tedy levnější restaurace a  modernější budovy. Kromě krásné procházky podél Labe v místních parcích se zastavte v nádherném muzeu jménem Japanisches Palais. Část sbírek (především moderního umění) je zdarma. Ale především si najděte čas na odpočinek ve středu budovy. Jde o nádhernou bylinkovou zahradu, která je vybudována ve venkovním prostoru budovy. Nádherné místo na relax.

Japanisches Palais - Muzeum
Japanisches Palais – Muzeum

Kam dál? 

Drážďany jsou plné parků a míst na odpočinek. Parky jsou krásné, přírodní a plné zvířat a zeleně. Jestliže Vám zbude čas na večerní procházku doporučuji The Grand Garden of Dresden. V tomto parku se mimo jiné nachází také ZOO a park křižuje vláček, kterým se můžete projet. V parku je také několik kavárniček a nádherný palác a spoustu jezírek.

Jestliže se do Drážďan vypravíte autem, doporučuji se také zajet podívat na okolní klenoty, která jsou od centra vzdálená. Prvním z nich je krásný zámek s rozlehlými zahradami Pillnitz, který svými interiéry napodobuje asijský styl. Druhým, podobným místem, je Moritzburg, který je známí především z pohádky Tři oříšky pro Popelku. V zámku najdete lovecké sbírky a sbírky porcelánu.

The Grand Garden of Dresden - Zoo, park, palác a jezírka
The Grand Garden of Dresden – Zoo, park, palác a jezírka

Drážďany jsou určitě skvělým místem odpočinku nedaleko Prahy. Pro milovníky cestování, ale i pro všechny ostatní, kteří jen chtějí smysluplně využít čas, jde o ideální místo k návštěvě. Tak neváhejte a vydejte se na cestu!

Napsat komentář