Co je webhosting a 5 důvodů, proč je pro vás důležitý

Proč vlastní webhosting

Mít správně nastavený a dobře fungující web, je v dnešním online světě naprostá nutnost. Každý podnikatel nebo firma ale nemusí mít dostatečné znalosti nebo prostředky na to, aby ho dokázali spravovat kvalitně, a hlavně bezpečně. V takovém případě se nabízí možnost využití služeb takzvaného webhostingu. Co je webhosting a proč je důležitý pro váš byznys?

Co je webhosting?

Webhosting je služba pronájmu prostoru pro vaše webové stránky na internetu. Tento prostor se poté stává vaším místem, na kterém běží webové stránky, a to vše se odehrává na serveru vašeho pronajímatele. Vám tak odpadá starost o nákladný provoz vlastních serverů a jejich údržbu. 

Funguje to v podstatě stejně, jako když si pronajímáte byt. Místo zbytečného a zdlouhavého stavění celé budovy, které by se vám ani nevyplatilo, si pronajmete přesně tak velký byt, jak potřebujete, a ani o místnost více. Tím ušetříte za náklady i za provoz – platíte jen za prostor, který reálně využijete.

A s webhostingem je to naprosto stejné. Nemusíte pořizovat nové zbytečně velké servery. Pro váš web si prostor jednoduše pronajmete. Teď ale už přejdeme k bodům, proč se vám to nejlepší webhostingové řešení vyplatí a v čem je důležité.

1. Rychlost načítání webu

Jednou z hlavních výhod je zvýšení rychlosti načítání webu. Uživatelský zážitek při návštěvě vašich webových stránek hraje u zákazníka nadmíru důležitou roli a rychlost načítání je jedním z hlavních faktorů, na jehož základě se zákazníci rozhodují. Pokud si otevřou vaši stránku a bude trvat věčnost, než se celá načte, nejspíš velmi rychle odejdou.

Poskytovatelé webhostingu pak nabízí prostor na svých vysoce výkonných – ale nákladných – serverech, které by se vám nebo vaší firmě pravděpodobně nevyplatilo pořizovat. Webhostingové servery zároveň garantují vysokou rychlost připojení do internetu s nízkou latencí a jeho stabilitu. Díky tomu se pak váš web potenciálním zákazníkům načte rychleji a zvýší se i šance, že u vás nakoupí.

2. Lepší pozice ve vyhledávání

Tento druhý bod úzce souvisí s prvním výše zmíněným. Tím, že se vaše stránky zákazníkům načítají rychle, zůstávají na vašich stránkách déle a hned neodchází. To se potom promítne do hodnocení vyhledávačů a zobrazí vás na vyšších pozicích ve vyhledávání. Vyhledávače samozřejmě hodnotí i více faktorů vašeho webu – například i zabezpečení, které zmiňujeme dále. Rychlost a uživatelská přívětivost jsou ale jedněmi z nich. 

3. Spolehlivá podpora

Důležité je při výběru poskytovatele zohlednit i míru a kvalitu nabízené podpory. Například pokud nechcete řešit problémy v cizím jazyce, český webhosting poskytovatel pro vás bude jistější volbou než nějaký zahraniční.

Úroveň českého hostingu se za poslední roky značně zvedla a poskytovatelé již nabízí mnohem kvalitnější služby často s nepřetržitou podporou, takže i na domácím trhu je vysoká šance, že si vyberete pro vaše potřeby toho správného poskytovatele.

4. Vyšší bezpečnost

V dnešní době stále narůstajícího počtu kybernetických útoků je více než na místě zohledňovat zabezpečení vašich stránek. Data, která vám zákazníci při své návštěvě svěří (například kontaktní informace nebo e-mail), musí být v naprostém bezpečí.

Bezpečnost webhostingu

Pokud byste nebyli schopni tato data zabezpečit a unikla by, můžou vám hrozit tučné pokuty, které by pro vás mohly být i likvidační. Předejděte tomuto riziku výběrem kvalitního poskytovatele, který nabízí vysokou úroveň zabezpečení podpořenou například nějakými certifikáty. Vhodné je preferovat českého či evropského poskytovatele, ti totiž podléhají legislativě EU a GDPR – jinak řečeno mimoevropský poskytovatel může data zneužít a vina by byla na vás jako provozovateli. 

V dnešní době je bezpečný webhosting naprosto nezbytný. Pokud budete využívat služby jako cloud webhosting, snížíte tím také riziko úniku dat z vašich serverů fyzicky – například při neoprávněném vniku do vaší on-premise serverovny.

5. Šetříte náklady

Provozování vašeho webu na vzdálených serverech pomocí webhostingu je pro vás především značně finančně výhodné. Za prvé ušetříte náklady díky tomu, že nemusíte servery pořizovat a jednoduše si pronajímáte úložiště serverů vlastněných poskytovatelem. Dále šetříte výdaje za údržbu a správu serverů.

Velkou výhodou je dále možnost škálovat velikost úložiště a výkon serverů, které využíváte. Tím pádem nebudete zbytečně platit za nevyužité kapacity, a hlavně budete moct navýšit výkon nebo místo na disku během několika málo minut. Toho byste se při využití on-premise serveru tak rychle a zároveň levně určitě nedočkali.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář