Bitcoin jako zlatý důl? Kryptoměna zažívá vynikající období

Bitcoin

I ten, kdo trh s kryptoměnami nesleduje, si jistě povšiml, jakého úspěchu se dočkal Bitcoin. A nejen on! Popularita stoupá prakticky každé kryptoměně, tedy ještě před několika týdny tomu tak bylo. Stejně jako s akciemi, i s kryptoměnami je to jako na houpačce. Zatímco jeden den prospívají, druhý den jsou v červených hodnotách. Za poslední týden se hodnota Bitcoinu snížila o jedenáct tisíc dolarů, což však nemění nic na tom, že tomuto pádu předcházelo velmi úspěšné období táhnoucí se několik měsíců. A právě o něm bude nyní řeč. 

Pokud jste do Bitcoinu investovali před třemi lety, kdy se velmi výrazně propadl a dlouho se pak nemohl odrazit ode dna, udělali jste tu nejlepší věc ve svém životě. Z obrovského zvýhodnění jste se mohli radovat už na sklonku loňského roku, kdy hodnota atakovala hranici čtyřiceti tisíc dolarů a začátkem roku se pak dotáhla na víc jak padesát tisíc dolarů. V přepočtu – jednu minci této kryptoměny jste mohli prodat za rovných milion korun. A to je hezká suma, nemyslíte? 

Bitcoin pokořuje svá historická maxima

Jestliže byste nahlédli do historie, zjistili byste, že Bitcoin svými aktuálními hodnotami pokořuje svá historická maxima. Těch dosáhl ve zmiňovaném roce 2017, kdy se však náhle extrémně propadl. Dlouho se mu nedařilo odrazit se ode dna, ale podařilo se – a ti, kteří vytrvali, z toho nyní mohou těžit. 

Bitcoin ATH

Co stojí za úspěchem Bitcoinu?

Z počátku měla na růstu Bitcoinu podíl ekonomická krize. Tato kryptoměna se totiž chovala podobně jako zlato (a mnozí odborníci jsou stále toho názoru, že Bitcoin je takovým virtuálním zlatem) čili roste hlavně v době krize. Když se k tomu přidaly velké společnosti investující do této kryptoměny a další hráči v podobě známých investorů, nemůžeme se velkému zájmu divit. 

Pravděpodobně škálu lidí a společností, kteří se rozhodli do kryptoměn obecně investovat, zahájila společnost PayPal, která umožnila platbu Bitcoinem. Není na světě mnoho podobných platforem, jež by se k podobnému kroku uchýlily. A poté to šlo ráz na ráz.

Třešničku na dort tomu všemu dodala Tesla, která se rozhodla investovat do Bitcoinu velké peníze. Elon Musk se nechal slyšet, že tato kryptoměna má budoucnost a že brzy vyletí do vesmíru. To samozřejmě vzbudilo mezi investory (i těmi začínajícími) obrovský rozruch. Když do Bitcoinu investuje Elon Musk, budu do toho investovat i já, říkali si. A tak se brzy dočkal Elon Musk obrovského zvýhodnění, jelikož se po jeho investici strhla obří vlna dalších investic od menších investorů a kryptoměna opravdu letěla do vesmíru. 

Mimochodem, Tesla na Bitcoinu vydělala více než prodejem aut za celý rok! A Elon Musk byl obviněn z manipulování trhem a čelí vyšetřování.

Něco málo z historie

I když je pro mnohé stále Bitcoin něčím novým, historie této kryptoměny sahá dávno do minulosti. Dobře, ne zrovna do dávné minulosti, ale do roku 2009, kdy jeho cena dosahovala několika málo centů. Tehdy nikdo ani netušil, co to kryptoměna vůbec je nebo jaký poplach by mohla zvednout na trzích. 

Je důležité zmínit, že za vznikem kryptoměny stojí člověk, kterého nikdo nezná jménem. Vystupuje pod pseudonymem a podle všeho má ve svém majetku drtivou většinu této virtuální měny. Co je také důležité říct, že kryptoměna jménem Bitcoin není nekonečná. Existuje jí jenom určitý počet, který se stále ještě těží. S většinou se však zdatně obchoduje na nejedné burze

Těžba Bitcoinu

Jak to bude dál?

To, jestli se bude držet cena kryptoměny na současné pozici, není jasné. Stejně tak není stoprocentní její propad ani růst. Vliv na hodnotu Bitcoinu má samozřejmě celá spousta faktorů, k nimž patří i chování investorů či ekonomiky jako takové. 

I názory odborníků se poměrně liší. Zatímco někdo je toho názoru, že se dotkne stovek tisíc dolarů, jiní si nejsou jistí tím, kam až může kryptoměna růst. Někdo se domnívá, že stejně jako existuje konkrétní počet kryptoměn, existuje také hranice, které může dosáhnout, v jiném zarytě dřímá přesvědčení, že Bitcoin poletí stejně strmě dolů jako v roce 2017 po (tehdy tak úspěšném) růstu.

Ohodnoťte tento článek

Napsat komentář