Barvy na web: jaké zvolit, aby se k vám uživatelé vraceli?

Jaké zvolit barvy na webu

Mít reprezentativní webovou stránku, která potenciálním zákazníkům přinese odpovědi na jejich otázky, kde najdou aktuální ceník i výpis všech služeb, které jim nabízíte, je opravdu klíčové. Stejně klíčové ale je, aby se daný web dostal do povědomí či doslova pod kůži těm, kteří na něj přijdou. Dobře zapamatovatelný web je jedna z konkurenčních výhod, která se projeví v blízké budoucnosti. Proto sázejte na vhodné barvy. Jenže jaké tedy zvolit?

Barevná škála je obrovská a vybrat si jeden či dva odstíny, které budou hrát na webové stránce prim je poměrně obtížné. Který odstín ale budí přesně ty emoce, jež v člověku chceme stoprocentně vyvolat?

Vzbuďte dojem

Aby se zákazníci na webovou stránku vraceli a abyste se jim doslova vryli pod kůži – s tím pomohou barvy. Jak již bylo nastíněno, pomáhají vyvolat přesně ty emoce, které v lidech vyvolat chcete. Je proto opravdu důležité přemýšlet už nad tímto jedním bodem, od něj se do jisté míry odvíjí úspěch webové stránky.

Podle posledních průzkumů dokážeme odhadnout, jaké odstíny v lidech vyvolávají, jaké konkrétní emoce. Co třeba umí červená a co zelená?

Tvorba webové stránky
Tvorba webové stránky

Červená je barvou naléhavosti, oranžová zase kreativity

Pokud potřebujete vzbudit v budoucím klientovi zájem, pozornost nebo snad vášeň, trefou do černého bude červená barva. Ta bývá také velice často označována za barvu naléhavosti. Právě díky zmíněným vlastnostem se velice často stává hlavní v zábavním průmyslu, ale zakládají si na ní i mnohé sportovní značky.

Na druhou stranu oranžová je barvou kreativity. Ve svém logu ji mají mnohé manikérky, které na svou vystihující vlastnost chtějí poukázat. Vedle toho je to barva nezávislosti a dobrodružství, také zábavy. Používá se třeba v oblasti umění.

Zelená vyzařuje harmonii, modrá zase moudrost a upřímnost

Neziskové organizace, projekty s přírodou spojené nebo bio potraviny – vše mají jedno společné, a to zelenou barvu ve svém logu (tedy většinou tomu tak je). Zelený odstín totiž symbolizuje nejen harmonii s přírodou, ale také klid, pevné zdraví, plodnost, dokonce také růst a bezpečí. Sází na ni i mnohé banky, které chtějí ve svým klientech vyvolat pocit, že je ochrání v době krize nebo v jiných nepředvídatelných a těžkých situacích.

Modrou zase volí velice často poradci, ať už marketingoví, tak pojišťovací a jiní. Umí totiž v lidech vyvolat pocit důvěryhodnost, upřímnosti, ale také moudrosti. Je to sice konzervativnější tón barvy, na druhou stranu svůj úkol splňuje.

Webová stránka modré barvy
Webová stránka modré barvy

Černá jako elegantní disciplína, hnědá je zase stabilním komfortem

Nadmíru se využívá i černá barva, která symbolizuje především moc, autoritu a také disciplínu. Umí působit elegantně, což se hodí v každém odvětví (ostatně i proto se prakticky v každém odvětví využívá). Není neobvyklé její kombinování s dalším, ji podtrhujícím odstínem.

Někdy bývá zkombinována dokonce s hnědou, která je symbolem stability, také komfortu a podobně jako zelená symbolizuje jistý vztah k přírodě. S hnědou barvou se však setkáte především v zemědělství, ale také v právních službách.

Barva by neměla být víc než čitelnost

I když neustále apelujeme na to, jak důležité jsou barvy na webové stránce, nikdy, ale opravdu nikdy by neměly být tím, co znemožní čitelnost. I když vás to možná láká k nespočetnému množství barev, pamatujte na jedno – méně je někdy více. Sázejte raději na kombinaci pouze dvou odstínů, pokud si myslíte, že by další tón měl narušit jiný aspekt webu. 

Při volení ideálních barev přemýšlejte souběžně i nad textem. Červená barva na modrém pozadí není lichotivá, špatně se čte a spíše z toho rozbolí oči. Volte kontrasty, které jsou sázkou na jistotu.

Nástroje, které vám pomůžou s výběrem barev

Pokud si nevíte s výběrem barev rady, k dispozici jsou online nástroje, které stojí za vyzkoušení. Mohou pomoct i poradit, a tím rapidně zkrátit dobu, kterou byste výběrem jednotlivých tónů strávili. 

Z vyzkoušení stojí nástroje:

  • Colordot Hailpixel
  • ColorHexa
  • Coolors.co
5/5 - (1vote)

Napsat komentář