Dnešní doba je ve znamení stresů. Snad každý se za něčím honí a čím dál méně lidí se dokáže zastavit, hodit problémy za hlavu, odpočinout si a nabrat novou sílu. Jen málokdo si však uvědomuje, že stres je jevem, který velmi škodí zdraví. Už jen z tohoto důvodu bychom se měli snažit, aby v našich životech nepobýval moc dlouho.
Obsah článku
Co je to stres
Stres představuje napětí organismu, který je vystavěný mimořádným podmínkám. Projevuje se souhrnem fyzických a duševních reakcí, které nelibě snášíme. Člověk ve stresu trpí bolestmi hlavy, potí se mu ruce, má žaludeční potíže, buší mu rychleji srdce atd.
Z psychických příznaků si jmenujme nervozitu, podrážděnost, nesoustředěnost, úzkost. Symptomů je však mnohem více. Kromě negativního stresu (distresu) máme ještě eustres, který je pozitivní zátěží. Vede totiž jedince k lepším výkonům.
Jak nás stres ovlivňuje
Už tedy víme, že stres je jakýmsi napětím organismu, kdy naše tělo reaguje na nepříznivé podmínky, do kterých se z různých důvodů dostává. I když je samozřejmě pravdou, že v jistých situacích může mít stres i pozitivní dopad na naši mysl (mluvíme například o schopnosti zvládnout situace lépe, rychleji, když nám například hoří pracovní deadliny), z dlouhodobého hlediska se však bezesporu jeví o něco, co nám zkrátka a jednoduše škodí.
Zatímco v těle během stresu dochází k mnoha vypjatým jevům, které nakonec pramení v neutuchající únavu, cukrovku nebo v infarkt (stres totiž zvyšuje krevní tlak rekordním tempem), v hlavě dochází ke stavům úzkosti a depresím, jež vyplývají například tím, že jsme na naše okolí nepříjemní, ztrácíme zájem o naše koníčky, ventilujeme zvýšenou agresi.
Stresových faktorů je víc než dost
Co je ale tím spouštěčem stresu? Je to stále jen práce, která se na nás valí? Kdepak. Těchto faktorů může být víc. Mezi takzvané fyzikální stresory patří například strach z toho, co nás čeká. Pro někoho to může být hodina matematiky, pro jiného nástup do nové profese. Kromě tohoto sem patří i změny teplot, hluk nebo případně prudké světlo.
Samy životní situace přináší řadu věcí, které mohou stres vyvolávat. Rozvody, rozchody, ztráta zaměstnání, nedostatek spánku – na to vše si dejte pozor, pakliže se chcete stresu ve svém životě vyvarovat. Zejména si dejte pozor na přehnaná očekávání, na která se velmi často zapomíná a která jsou v současné době jedním z nejčastějších spouštěčů vedoucích k hrozivým scénářům.
Jak se zbavit stresu
Naučte se relaxovat
Čas nemá být vyplněn jen prací a starostmi. Snažte se vyšetřit si víkend pro sebe a své blízké, ale i ve všední den si najděte alespoň hodinu či půlhodinu sami pro sebe. Můžete si třeba jen sednou do křesla a pustit si oblíbenou hudbu, číst si knihu či si dát uvolňující koupel.
Pokud jste v chronickém stresu a nedokážete se těmito činnostmi odreagovat, je třeba přistoupit k aktivnější relaxaci. Jsou jí různé techniky. Mezi ty nejznámější patří autogenní trénink.
Autogenní trénink je relaxační technika, která spočívá v navození určitých tělesných stavů. Díky tomu se uvolní organismus i mysl. Technika většinou probíhá ve dvou fází. Během té první dochází k uvolnění těla vsugerováním tíhy v končetinách, klidného dechu, pocitu tepla atd. V druhé fázi si dotyčný vybavuje scenérie, které ho uvolňují. Budete-li se věnovat autogennímu tréninku pravidelně, váš stres vymizí.
Naučte se i vy odreagovávat svůj stres. Je škodlivý a způsobuje spoustu psychických i fyzických obtíží. Nenechte se jím pohltit.
Naučte se říkat NE
Kromě větší míry odpočinku, kterou pustíte do svých životů, byste se také měli naučit říkat jedno razantní NE. Zejména člověk, který má poměrně vytěžující práci, by se neměl nechat zavalovat dalšími úkoly, které ho dostanou do nepříjemných, stísněných situací.
Plánujte svůj čas
A pokud nedokážete zvládnout již zmiňované odmítání, je načase si věci lépe plánovat. Plánování je skvělé v tom, že nebudete mít pocit toho, že toho máte ještě mnoho, co udělat. Budete vědět, že na všechny úkoly se dostane. Proto plánujte ideálně všechno a udržujte se soustředění bez toho, aniž byste mysleli na kupu jiných věcí.
Žijte v přítomnosti
Jinými slovy si dávejte pozor, ať nesklouznete příliš k myšlenkám na budoucnost, které by vás mohly velice rychle strhnout. Zároveň si dejte pozor na to, ať se netouláte ani v minulosti, v níž mohlo dojít k řadě událostem, které ve vás onen stres opětovně vyvolávají. Zkuste žít tady a teď – v jediném momentu, který ve vás jen v mysli nevyvolává.
Cvičte
Podle vědců je vhodné také cvičení, které tělo zaplavuje hormony štěstí a naopak hormony, které vyvolávají nechtěný jev, z těla vyhání. Samozřejmě to neznamená, že byste se měli v posilovně takzvaně „zničit”. Jděte na to svým vlastním tempem, vynakládejte klidně jen menší množství energie, ale dejte cvičením průchod svým emocím a tomu, aby se ostatní hormony zajistily o naprosté vyplavení stresu z těla.
TIP na článek: Jak začít cvičit doma |
Na sociální sítě v omezeném čase
Mimochodem, věděli jste, že stres spouští i sociální sítě? Vliv sociálních médií na člověka je tak razantní, že bychom čas strávený zde měli opravdu velmi limitovat. Vyhraďte si na Facebook, Instagram a další jenom pár minut denně a uvidíte, jak se vám najednou bude dýchat na tom světě lépe.