7 praktických tipů, proč a jak využít ostrahu a elektronické zabezpečení skladu

Fyzická ostraha zabezpečení skladu

Sklady jsou nedílnou součástí všech podnikatelských segmentů. Ať jde o malé sklady nebo rozlehlé skladové haly, na jednom místě se v nich koncentruje materiál, výrobky, zboží či potraviny o vysoké hodnotě, jejichž ztráta mívá fatální důsledky. Hrozbami jsou zloději, sabotéři a vandalové na straně jedné, a požáry či živelné pohromy na straně druhé. Ostraha a zabezpečení skladu by proto mělo patřit mezi priority v každém odvětví bez ohledu na to, zda podnikáte v průmyslové výrobě, maloobchodu, velkoobchodu, stavebnictví, zemědělství, logistice, jste napojeni na automobilový průmysl nebo vyrábíte na zakázku.

Bezpečnostní plány pro případy krize

Zabezpečení skladů by mělo být opřené o bezpečnostní plány pro krizové situace typu přírodních pohrom, požárů a třeba i teroristického útoku. Aby krizový management nebyl jen bezcenným cárem papíru, ale efektivním manuálem, je vhodné využít služby bezpečnostní agentury. Ta simuluje bezpečnostní rizika dle typu skladu a pomůže nastavit krizový management na míru pro zajištění maximální ochrany zaměstnanců i majetku.

Kamerové systémy pro lepší přehled

Čím větší sklad a okolní areál, tím důležitější roli hrají při zabezpečení skladů kamerové systémy. Dnes už nejde jen o přenos a záznam videa, ale o kvalitní zařízení s užitečnými funkcemi. Moderní kamerové systémy umí rozpoznávat obličeje a číst SPZ, detekovat podezřelé chování či podezřelá zavazadla a sledovat vyznačené zóny. „Velký bratr“ působí i preventivně, kdy už jen přítomnost kamer odrazuje od krádeže a jiných nekalostí.

Elektronické zabezpečení skladu

Nezbytnou součástí zabezpečení skladů jsou také poplachové zabezpečovací a tísňové systémy (PZTS) známé také pod zkratkou EZS – elektronické zabezpečovací systémy. Tvoří jej senzory reagující na otevření dveří či oken, detektory pohybu či detektory tříštění skla. Funkce lze ovládat i na dálku, a to včetně světlometů a reproduktorů. PZTS tak zaprvé brání zloději vniknout do skladu a za druhé pomáhá s jeho dopadením, když už se tam přeci jen vláme. Vhodné je napojení elektronických zabezpečovacích systémů (EZS) na pult centrální ochrany (PCO), kdy se po spuštění poplachu vydá na místo prověřit situaci výjezdová jednotka. Více o EZS, vzorové instalace a ceník.

Přístupové systémy a rozdělení skladu do zón

Vniknutí nezvaného hosta do skladu pomáhají předejít i přístupové systémy na míru. Oblíbenou funkcí je zónování skladu, kdy bezpečnostní agentura rozdělí sklad do oblastí s různým stupněm oprávnění dle vašeho zadání. Snadno můžete třeba regulovat, že se do kanceláří dostane jen management, do některých míst jen zaměstnanci skladu a do jiných třeba řidiči kamionů zajišťující přepravu.

Fyzická ostraha skladu

Moderní technologie je vhodné kombinovat se zkušenými pracovníky bezpečnostní agentury. Fyzická ostraha skladu kontroluje sklad i okolní areál, střeží vrátnici, kontroluje přijíždějící a odjíždějící auta včetně nákladu, osob a zavazadel. S dohledem nad pohybem osob a vozidel po areálu pomáhá moderní systém e-recepce. Bezpečnostní agentura TOP security nabízí klientům podle jejich požadavků také další varianty, kdy může být ostraha skladů ozbrojená nebo mít na pomoc služebního psa.

Požární systémy pro ochranu osob i majetku

Zprávy o vyhořelém skladu se v médiích objevují se železnou pravidelností. První investicí do zabezpečení skladu by proto měla být koupě moderní elektrické požární signalizace (EPS). Je dobré zvolit řešení na míru, kdy pracovník bezpečnostní agentury projde sklad, seznámí se se skladovanými položkami i rozvržením skladu a na základě toho navrhne požární systém na míru pro zajištění maximální ochrany personálu, skladu i v něm uskladněného zboží.

Pomoc při sledování a zabezpečení skladových zásob

Při zabezpečení skladu je dobré nezapomínat na propojení s efektivním chodem skladu. Skladové systémy umožňují prostřednictvím Wi-Fi, RFiD, Bluetooth a čárových kódů každou položku sledovat celou dobu putování po skladu, od naskladnění po vyskladnění. Zvlášť ve skladech, kde hrozí vynášení drahého zboží, vám pomohou snížit rizika krádeží skenery, bezpečnostní detekční rámy nebo stálé či namátkové kontroly zaměstnanců pracovníkem bezpečnostní agentury.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář