10 tipů, jak získat motivaci

Motivační fotografie

Nacházíte se aktuálně na své cestě k úspěchu? Zatímco někdy dny plynou rychlostí blesku, jindy se táhnou a dosažení cíle je prakticky v nedohlednu. V takových chvílích máme tendenci všechno vzdát. Už jsme unavení, ovlivnění rušným prostředím, nejraději bychom nepokračovali v cestě. A přesně v těchto okamžicích je nutné najít či získat motivaci. Jenže kde ji hledat? Nebo jak ji hledat?

Vizualizace jako váš největší přítel

Bohatí a úspěšní lidé se shodují na tom, že klíčem k dosažení vytyčeného cíle je vizualizace. Udělejte si jakousi mentální mapu konečného výsledku. Mějte před sebou vidinu toho, jak vypadá váš sen. Chcete mít vlastní kancelář s nádherným výhledem na karlínskou čtvrť v Praze? Představte si, jak stojíte u okna, jak vyhlížíte na zdejší nádherný kostel nebo školu, jak držíte kávu v oblečení, které chcete nosit. Nebo se chcete stát vítězem na olympiádě? Představte si, jak stojíte na stupních vítězů. Vsugerujte si ten pocit, jak držíte vysněný pohár nebo v tomto případě medaili.

Zkrátka a dobře pamatujte na jedno – pokud si to dokážete představit, dokážete to i vykonat. A vaše vizualizace, které vám do žil vtrhnou onen pocit, po kterém natolik prahnete, budou tou nejlepší motivací.

Odměňujte se

Získat motivaci sice můžete tím, že si budete leccos vizualizovat, Pokud se však budete odměňovat po dosažení alespoň několika bodů ze seznamu, bude ta cesta na horu úspěchu daleko příjemnější. Těmito odměnami nemusí být drahé boty nebo kabelky, ale může to být obyčejná káva, kousek čokolády nebo jenom možnost si jít zaběhat.

Zapište si vaše cíle

Věděli jste, že sledování a dokumentace vašich účelů či cílů zvyšuje pravděpodobnost, že je budete následovat? Jedná se o jakýsi princip vlivu dohody, kterou uzavřete sami se sebou. To, co je napsané, budete respektovat a budete se snažit to co nejrychleji převést do praxe.

Inspirativních citátů není nikdy dost

Co ve vás rozhodně může evokovat motivaci jsou citáty, na které na internetu narazíte prakticky na každém rohu. I když pro někoho jsou poměrně slabou motivační složkou, jiní si díky nim uvědomí, jak dál postupovat nebo kde se vlastně nachází a odkud se musí dostat.

Motivační citáty se vyplatí mít nalepené na své nástěnce nebo na skříňkách, ať je máte prakticky neustále po ruce.

Citát Winston Churchill
Citát Winston Churchill

Není nad kvalitní knihy

Motivace se nejlépe přebírá z příběhů lidí, kteří v minulosti byli na stejném místě jako vy. Lidé se rádi dočítají o jedincích, kteří byli na samotném dně a rozhodli se to změnit. Sledují jejich kroky, inspirují se jejich postoji, a nakonec skončí tam, kde oni – na zmiňované hoře úspěchu.

Mnohé tyto příběhy jsou zaneseny do knih, jež jsou běžně k dostání v knihovně. Stačí si koupit výtisk, který vás zajímá, a přečíst si o krocích, po něž se házely klacky stejně jako vám.

Motivační knihy
Motivační knihy

Identifikujte své slabé a silné stránky

Nacházíte se v bodě, kdy nevíte, kam dál? Je načase se analyzovat, konkrétně identifikovat své slabé i silné stránky. Pokud si totiž připadáte k ničemu, je důležité zjistit, co hraje ve váš prospěch a stejně tak si musíte uvědomit, v čem nejste dostatečně silní, čemuž se ostatně vyvarovat nebo se snažit své slabé stránky zlepšit, aby nebyly důvodem budoucího selhání.

Každý člověk by měl znát své slabiny a mýlí se ten, kdo tvrdí, že žádné slabiny nemá.

Létejte společně s orly

Kdo vás může jednoznačně motivovat, jsou lidé kolem vás. Ne nadarmo se říká, že jsme průměrem pěti lidí, se kterými trávíme nejvíce času. Proto zaměřte svou pozornost na lidi kolem sebe, zejména pokud se cítíte demotivovaní. Žijete se slepicemi poměrně nízko u zemi, nebo létáte s orly vysoko v oblacích?

Hýbejte se

Ve chvíli, kdy budete mít pocit, že se toho na vás hrne opravdu mnoho, jednoduše zpomalte. Nazujte si oblíbené běžecké boty a vydejte se vstříc několika kilometrům. Člověk si ani neuvědomuje, jak velkou motivaci získá tím, že vyběhne na svou oblíbenou trať.

Je důležité si uvědomit, že naše mysl je s tělem propojená. Pokud je mysl nekoncentrovaná, je načase se na chvíli oprostit od toho, nad čím už delší dobu sedíme. Ve chvíli, kdy se při pohybu uvolníme, v hlavě to zase začne proudit a k práci poté usedáme znovu plně soustředění a plní nových myšlenek a nápadů.

Žena v pohybu
Žena v pohybu

Odrazte se od minulosti

Někdy najde člověk tu největší motivaci u sebe, konkrétně ve své minulosti. Nemyslíme tím soustředit se na to špatné, co se vám nepovedlo, ale právě na to dobré – co stálo za vaším tehdejším úspěchem? Byla to píle nebo jenom náhoda? Jelikož náhody neexistují, pravděpodobně jste za tím stáli jenom vy sami. Položte si proto klíčové otázky, kterými rázem vygenerujete strategii pro vaši budoucnost.

Co doopravdy chcete?

Sepsat si cíle a vizualizovat si je – to je sice skvělé a člověka to opravdu může „nakopnout” kupředu, ale je to opravdu to, co chcete? Pokud vás zmiňované položky sepsané na seznamu nedokážou dostatečně motivovat, sedněte si sami se sebou a zjistěte, co je to, po čem doopravdy prahnete?

5/5 - (2votes)

Napsat komentář