10 rad, jak zvýšit sebevědomí

Sebedůvěra u ženy

Sebevědomí je klíčem k mnoha dveřím. Své o tom ví i ti nejúspěšnější lidé světa. Bohužel mnozí si stále neuvědomují, že působení jako tichá myška nepřináší výsledky ani užitek (rozhodně ne člověku samotnému) a že víra v sebe sama jde na první pohled vidět. Jak ale zvýšit své sebevědomí, když se aktuálně nachází na bodě mrazu? Začněte každodenní pochvalou a osvojením dalších našich rad a tipů.

Šaty dělají člověka

Na vysoké sebevědomí má vliv řada faktorů. A jedním z nich je také oblečení. Už dlouhé roky se říká, že šaty dělají člověka. A je to tak. Důležité je však neřídit se módními trendy, které člověku nemusí úplně vyhovovat. Naopak je dobré jít cestou toho, co se líbí nám samotným a v čem se cítíme dobře. Protože pokud takové oblečení najdeme, máme z části vyhráno.

Jak poznat, že se v daném oblečení cítíte opravdu dobře? Stačí se sledovat v zrcadle. Přistihnete se přitom, že se několikrát na sebe podíváte, když kolem zrcadla projdete? Líbíte se sami sobě, a to je ten první bod vedoucí k vysokému sebevědomí. Protože když se nebudete líbit sobě, proč byste se měli líbit ostatním?

Kvalitní spánek umí zázraky

Možností, jak zvýšit sebevědomí, je celá řada. A někdy v tom není třeba hledat vědu, když pomocnou ruku podává činnost naprosto běžná, kterou je jen nutné vykonávat kvalitně, dlouze a dostatečně. Řeč je o spánku, který je tou nejdůležitější aktivitou během dne. Lidské tělo se regeneruje, myšlenky se třídí a hlava pročišťuje. Do nového dne se poté vchází se zcela jiným pohledem na svět, sebe i věc jako takovou.

Nejeden úspěšný člověk vám jistě potvrdí, že úspěšnost se odvíjí i od denních návyků. A k těm zdravým a potřebným patří právě kvalitní spánek.

Naučte se říkat „ne”

Oponování někdy udělá víc než cokoliv jiného na světě. Zejména když se naučíte říkat „ne” ve chvíli, která je vám nepříjemná. Podle amerických průzkumů překonání strachu z odmítání ostatních sebevědomí zvyšuje nevídaným způsobem. Jedním slovíčkem „ne” se totiž dokážete oprostit od možného stresu nebo syndromu vyhoření, kterému byste se jinak vystavili.

Je však důležité vědět, jak správně slovo „ne” říct. Má být striktní, stručné a jednoslovné, věty typu: „Nejsem si jistý,” nejsou na seznamu povoleného a sebevědomí spíše podtrhují nohy, než ho naopak na nohách udržují.

Mějte vedle sebe pravého kouče

I když je člověk motivovaný sebevíc, a i když se domnívá, že sebevědomím až oplývá, někdy je tato skutečnost příliš vratká. Zlomit se může jednou drobnou prohrou. A přesně pro tyto chvíle je dobré mít po boku skutečného mentora nebo kouče, který v případě potřeby ukáže, jak k dané věci přistupovat, případně co dělat, abyste se opět nalodili na tu správnou vlnu.

Mentor je tu pro vás jako věřitel, který ve vás nepřestane věřit, když sami o sobě budete pochybovat. Připomíná vám jakési vnitřní zákony, které fungují víc než cokoliv na světě.

Koučování a mentorování
Koučování a mentorování

Malá vítězství vedou k velkým úspěchům

Řada lidí se domnívá, že vysokého sebevědomí lze dosáhnout pouze v okamžiku, pakliže se dosáhne obrovského úspěchu. Jenže skutečnost je někde zcela jinde. Pamatujte na přísloví: „I cesta je cíl,” které přináší odpověď na otázku: „Jak zvýšit své sebevědomí?”

Jinými slovy se zaměřte na menší úspěchy, které společně tvoří velký úspěch. Všímejte si dokončení podúkolů, nikoliv jen dokončení úkolů jako celku.

Pozitivita přináší další pozitivitu

Už jste někdy slyšeli o tom, že jste průměrem pěti lidí, se kterými trávíte nejvíce času? Opět další moudro na seznamu nejednoho úspěšného, které je dobré si denně připomínat. Říká nám, že bychom se měli obklopovat pouze těmi lidmi, kteří jsou naloděni na stejné vlně a kteří smýšlí podobně jako my sami. Pakliže se budete obklopovat ustrašenými jedinci, nikdy nevyletíte jako sebevědomý orel. Neměli byste se to od koho naučit.

To samé platí i s pozitivnem ve vašem životě. Pokud se začnete obklopovat pozitivními lidmi, budete sami na pozitivní straně barikády, kde se dějí pozitivní věci. Opačně to však funguje taky tak, pozor na to.

Challenge accepted

Neboli „výzva přijata”! Aneb nebojte se výzev a nezávisle na tom, jaké to výzvy jsou. Zatímco někomu stačí uběhnutí maratonu a dokázání, že je dostatečně vytrvalý a trpělivý, jiný potřebuje spíše pracovní než osobní výzvu. Co jiného však dokáže do žil vlít potřebné sebevědomí než dokázání něčeho, o čem jste si mysleli, že nikdy dokázat nemůžete?

Červená působí magicky

Už bylo zmíněno, že šaty dělají člověka. Pokud však stále budete postrádat sebevědomí nebo hledat kousek, ve kterém byste dosáhli požadovaného pocitu, sázka na červenou je jistota. Už dlouhé roky se lidé, kteří nosí červenou, považují (mnohdy automaticky) za sebevědomé jedince. Využijte těchto dřívějších předsudků ve svůj prospěch a oblékněte si cokoliv červeného, co máte po ruce.

Tento trik mohou využívat hlavně ženy, na nichž červená sebevědomě opravdu vypadá. Pánové spíše sází na neutrální a velmi elegantní černou v kombinaci s jinými neutrálními odstíny.

Úsměv hory přenáší

A je zdrojem sebevědomí. Nejeden výzkum totiž prokázal, že je ozdravný po fyzické i duševní stránce. Díky usmívání se v těle klesají stresové hormony, a naopak se tvoří ty, které zlepšují pocit ze sebe samotného.

Mimochodem, věděli jste, že úsměv zrychluje průtok krve do mozku? To způsobuje, že veškeré myšlenkové pochody jsou poté daleko bystřejší.

Představivost jako osobní hnací motor

Už jste někdy slyšeli o tom, že co si představíte, to se také může stát? Představivost je důležitý nástroj hrající velkou roli v životě každého úspěšného. Využijte ji i ve chvíli, kdy si potřebujete osvojit sebevědomí. Stačí si sebe jako sebevědomého člověka představit.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář