Aby byl člověk úspěšný, musí tvrdě pracovat a dřít. Musí si jít ustavičně za svým cílem a mnohdy pro splnění svého snu musí mnoho obětovat. Bohužel řada lidí, kteří chtějí dosáhnout úspěchu, se na své cestě potkají s workoholismem, kterým jim krapet změní plány. Už jste se taky s tímto pojmem setkali?
V dnešní době se jedná o velmi známý pojem, který dokázal nejednomu podnikateli (ale samozřejmě i zaměstnanci) zruinovat osobní život.
Obsah článku
Kde se vzal workoholismus
Pokud hovoříme o workoholismu, hovoříme o závislosti na práci. Tento pojem vznikl ve Spojených státech a vůbec poprvé ho v literatuře použili v roce 1989. Jak již bylo zmíněno, pojem je označením závislosti na práci. Dříve se za workoholismus považovala především choroba mužů usilujících pouze o práci.
S plynoucími léty se však tento problém stal i problémem žen. Stále však statistiky říkají, že muže postihuje workoholismus daleko víc. Podle odborníků workoholismus postihuje především jedince, kteří stojí ve vyšších funkcích. Workoholismus se však také týká lidí, kteří si prací kompenzují pocit méněcennosti nebo svou nízkou sebedůvěru.
Jak se workoholismus projevuje?
Workoholismus se podobně jako syndrom vyhoření dostává do života člověka tiše a po malých krůčcích, že si ho ani člověk nevšimne. Například v tomto případě přichází workoholismus s prvotními úspěchy v zaměstnání. Až později dochází ke zlomu, kdy úspěch není tak snadno dosažitelný, přesto člověk usilovně pracuje, aby úspěchu dosáhnul. Postupně se stává na práci závislý a zazdívá svůj osobní život, rodinu, přátele i koníčky.
K vůbec prvotním příznakům workoholismu patří fakt, že práci věnujete stále více a více času. I když organismus strádá, stejně se udržujete ve stejném zápřahu jako dříve. Pracujete často nad rámec vaší pracovní doby, toužíte po dosažení pocitu naplnění. Práce se stává jakousi drogou, bez které nedokážete být.
Dalším příznakem workoholismu je, že začínáte stavět své pracovní zájmy nad všechno ostatní čili začínáte zazdívat svou rodinu, přátele i své koníčky, jak již bylo zmíněno. Později se k tomu přidává to, že nejste schopní vypnout ani na malý okamžik odpočívat. Neustále máte u sebe notebook a svátek-nesvátek či víkend-nevíkend pracujete.
Jsem nebo nejsem workoholikem?
To, jak se projevuje workoholismus, už víte, ale otázkou zůstává, kdy už lze hovořit o závislosti. Zmmíněné příznaky na workoholismus poukazují, ale jistí si svým workoholismem můžete být v okamžiku, kdy se najednou práce stane vaším dominantním tématem v životě, kdy se stane vaší prioritou.
To poznáte tak, že přestanete mít čas na své koníčky a zájmy, které ostatně ani nebudete chtít vykonávat, protože se budete chtít věnovat spíše práci. Začne vám váznout sociální i partnerský život a to jediné, o čem se dokážete bavit, bude jenom vaše práce.
Workoholismus způsobuje zdravotní problémy
Workoholismus neničí jenom vztahy, ale ničí také naše zdraví. I proto je důležité v případě workoholismu podstoupit léčbu, která však není nic snadného a krátkého.
S příchodem workoholismu často dochází ke zvýšenému krevnímu tlaku, jelikož je člověk prakticky neustále ve stresu. Workoholici také zpravidla začínají víc kouřit, pít a často se povzbuzují léky. Tito lidé tak mají tendenci stát se závislými i na jiných věcech, než jen na práci.
Workoholismus se dá léčit
Jak již bylo zmíněno, workoholismus ničí vztahy i naše zdraví, proto je důležité podstoupit léčbu. Člověk, který se rozhodne vyléčit se ze své závislosti na práci, musí být především motivovaný a odhodlaný (podobně jako při léčbě jiných závislostí).
Během léčby dochází k usměrnění vztahu člověka k práci. Také se zkoumá duševní i tělesný stav člověka, a to za pomocí nejrůznějších relaxačních technik.