Svalová únava je obranným mechanismem organismu. Tělo se jejím prostřednictvím snaží dát najevo, že mu hrozí poškození z přetížení. Pokud jde o nárazovou záležitost, obvykle stačí nechat tělo nebo namožené svalstvo odpočívat. Rozhodně není dobré únavu překonávat, hrozí vážná fyzická zranění.
Jaké má svalová únava příznaky? Projevuje se jako slabost, tíha, bolest či ztuhnutí svalů. Ubývá síla, chybí rychlost a jemná koordinace pohybů je najednou obtížná. Ve vyčerpaných svalech se mohou objevovat třes a křeče.
Obsah článku
Svalová únava – základní mechanismus
Jaké má svalová únava příčiny? Objevuje se po tréninku, při vyčerpání a po těžké fyzické práci. Z odborného hlediska jde o to, že sval pro práci potřebuje dostatek kyslíku a zásob glykogenu, z nějž získává energii. Pokud je velmi namáhán, vyžaduje kyslíku více než dříve a svalová tkáň přechází do tzv. anaerobního způsobu získávání energie. Produkuje se laktát a dochází k okyselení. Jestliže zatížení svalu nepřestává, sval nemá dostatek glykogenu, energii si bere z bílkovin a tvoří ještě více laktátu. Přesně tohle pak člověk pociťuje jako únavu.
Často bývají spojována také hesla svalová únava a kyselina mléčná. Kyselina mléčná je přitom pouze jiným názvem pro výše zmíněný laktát. Při námaze svalu tedy dochází k produkci kyseliny mléčné.
Zbavit se svalové únavy je jednoduché
Trápí-li vás svalová únava, co je nejlepším řešením, už jste nejspíš hledali. Pokud jde o oprávněnou únavu po zvýšené fyzické aktivitě, není třeba hledat žádné speciální pomůcky a zázračné metody.
Doma si pomůžete tak, že:
- se vzdáte dalších náročných fyzických aktivit,
- se vyspíte, čímž dodáte tělu novou energii,
- si dopřejete horkou vanu, která ztuhlé svalstvo uvolní,
- zvýšíte příjem sacharidů v potravě,
- dodáte tělu hořčík a vápník pomáhající proti křečím,
- sníte také více bílkovin – napomáhají regeneraci svalstva.
Jestliže únava svalu vznikla vlivem anaerobní zátěže (krátkodobé aktivity, jako je například sprint, vzpírání apod.), doporučuje se aktivní odpočinek, třeba cvičení ve vodě.
Vhodnou pomocí je rovněž masáž či sauna, nejlépe od profesionála, který ví, jak se chovat k namoženému svalstvu. Jestliže vás trápí svalová únava nohou, můžete si je zkusit namasírovat i vlastnoručně.
Ke zmírnění bolesti může pomoci také regenerační metoda 3D pulzní magnetoterapie. Dokáže ze svalu vyplavit kyselé metabolity, dodá mu kyslík a živiny, zároveň uvolňuje křeče a tlumí bolesti.
Neustálá svalová únava se musí řešit
Bolest namoženého svalstva obvykle není taková, že by se nedala vydržet. V případech, kdy tomu tak je, je vhodné zajít minimálně do lékárny a koupit si gel či mast tlumící bolestivost. Jestliže potíže přetrvávají, ačkoliv nevykonáváte velkou fyzickou námahu, sval by měl určitě vidět lékař, který zhodnotí, zda není například natržený. Prvně zamiřte k praktickému lékaři, ten vás v případě potřeby pošle dál.
Velmi výjimečně se může objevit i situace, kdy má svalová únava příčinu mnohem vážnější. Jednou z nich je třeba Pompeho nemoc, svalové postižení, které bez léčby skončí ochablým svalstvem. Tyto případy jsou však krajně výjimečné.
Na namožené svaly se musí opatrně
V unavených svalech se nachází mikroskopické trhlinky, které se mohou dalším trénováním ještě více poškodit. Vytloukat klín klínem je možné, ale pokud chcete odpočívat aktivně, volte opravdu lehkou aktivitu – pro únavu nohou například procházku nebo plavání.
Kdo bude svalovou únavu ignorovat a trénovat i přes bolest, tomu hrozí riziko vážnějších zranění či natržení svalu. Problém s tím mají zejména sportovci, kteří nechtějí ustat s tréninkem, ačkoliv jsou svaly unavené. Ti by si však měli uvědomit, že rekonvalescence natrženého svalu trvá dlouho, zatímco svalová únava léčbu tak dlouhého charakteru nepotřebuje.