Pravidla slušného chování, která bychom měli mít na paměti

Muž pomáhá ženě z auta

Žijeme ve společnosti, která zcela podlehla moderním technologiím a vymoženostem. To ostatně není nic špatného – je to jakýsi posun či progres, který se dal očekávat. Svět jde zkrátka dopředu a lidé jdou společně s ním. Bohužel s řadou nových zvyků odešlo mnoho těch dřívějších. A mezi nimi bychom našli i slušné chování, které opustilo zejména řadu mladších jedinců. Ovšem nejen je. Nebo je to snad jen domněnka, kterou jsme si vytvořili? Víme stále, co je to slušné chování nebo jaká jsou pravidla slušného chování? 

Co je to slušné chování?

Na téma “slušné chování a jestli se společnost stále dokáže chovat slušně” se dnes vedou dlouhé diskuze, ve kterých si každý stojí za svým názorem. Zatímco někteří jsou zastánci toho názoru, že dnešní děti už neví, co je to slušné chování, jiní se domnívají, že zásady slušného chování neopustily jenom tu nejstarší generaci, která se stále dokáže chovat podle posledních pravidel etikety. Nabízí se otázka, který tábor má pravdu? Je slušné chování dobře známé jen starší generaci a jsou mladí lidé opravdu tak “zkažení” a slušným chováním “nepolíbení”? Ze všeho nejdříve je třeba definovat si, co to slušné chování vlastně je. 

Slušné chování lze definovat rovnou několika slovy, a to: loajalita, úcta, diskrétnost, čestnost a ohleduplnost. Zmíněná slova zcela vystihují podstatu slušného chování. Možná si říkáte, že se jedná doslova až o prehistorické vlastnosti, které dnes už neznáme, ale není tomu tak. Zásady slušného chování se stávají dnes čím dál aktuálnější a lidé k sobě opět začínají nacházet cestu. Pravidla slušného chování se stávají jakýmsi zvykem, který mnozí lidé začínají brát zase jako samozřejmost. 

Pravidla slušného chování dnešní doby

Otázkou zůstává, co všechno pod pravidla slušného chování spadá. Na internetu se dnes dočtete ve článcích o 10 pravidlech slušného chování nebo o zásadách společenského chování, ale tyto seznamy jsou nekončící. Vybrali jsme proto několik pravidel slušného chování, na které by měla myslet současná společnost. Pravidla slušného chování se totiž za poslední dobu trochu změnila, a to právě vlivem technologií a inovací. Už to není o otevření dveří ženě nebo o pomoci jí z kabátu.

  • Vypněte si telefon, pakliže jste na večeři nebo na večírku. Věnujte se lidem okolo sebe, věnujte se takzvaným off-line vztahům a nikoli těm on-line, které jsou v takové chvíli nedůležité. 
  • Neodpovídejte na každou příchozí zprávu ihned, pakliže trávíte čas s přítelem, přítelkyní nebo kamarády. Budujte off-line vztahy. 
  • Omluvte se, když do někoho vrazíte nebo zkřížíte cestu, i když máte v uších sluchátka a představujete si, že jste někde jinde. 
  • Nepotvrzujte účast na akci, kde se neukážete. Naučte se rovnou říkat, že nepřijdete. To hostitel ocení a odpustí vám spíš, než když účast potvrdíte a pak se neukážete. 
  • Snažte se vždycky dorazit na místo setkání včas a minimalizujte omluvné textové zprávy informující o zpoždění. 
  • Neodkládejte telefon na stůl, když jste na veřejnosti. Budete působit tak, že jste znudění a vše je zajímavější než ten, s kým čas trávíte.
Pravidla slušného chování u večeře
Pravidla slušného chování u večeře

Pravidla slušného chování, které platí dodnes

I když by si společnost měla osvojit především výše uvedené zásady týkající se především práce s mobilním telefonem, který drží v rukou neustále, je dobré mít na paměti i několik zásad slušného chování, které známe od nepaměti. Některá pravidla se zkrátka vyplatí dodržovat i dnes, nikoho při jejich dodržování neubude. 

  • O některých věcech se zkrátka nemluví na veřejnosti – o věku ženy, stavu bankovního účtu, o trapasech nebo o náboženství či zdravotních problémech. 
  • Muž by měl podržet ženě dveře, a to i dnes. Pokud se samozřejmě nevchází do obchodního centra, kde se dveře otevírají automaticky. 
  • Nenavštěvujte nikoho bez ohlášení. Je to nejen nezdvořilé, ale taktéž jsou cesty za konkrétním člověkem často zbytečné, protože není doma nebo nemá čas. 
  • Když někoho pozvete na oběd, automaticky se zavazujete za daného člověka zaplatit. Pokud chcete jít takzvaně “napůl”, navrhněte společný oběd a nikoli slovní spojení “Zvu tě.”
3.3/5 - (19votes)

Napsat komentář