Hub i switch patří mezi aktivní síťové prvky, které pracují na referenčním modelu ISO/OSI (OSI = International Organization for Standardization). Ale v čem jsou hub a switch diametrálně odlišné? Přečtěte si náš článek a dozvíte se víc.
Obsah článku
Co je hub?
Hub, nebo také rozbočovač, je aktivní síťové zařízení s několika porty. Chová se jako opakovač. Slouží k připojení několika zařízení k lokální síti (LAN). Pracuje na 1. vrstvě referenčního modelu ISO/OSI – na vrstvě fyzické (physical layer). Na stejné vrstvě pracují kromě rozbočovačů také opakovače a síťové a hostitelské adaptéry.
Jak funguje hub?
Jakmile obdrží datový paket na jednom z portů, zopakuje ho na všechny další porty. Hub nerozlišuje, kam data směřují (na který počítač a IP adresu) a posílá všechny všude. Proto všechna zařízení na síti vidí veškeré pakety (zprávy), a to má za následek zbytečnou zátěž. Dnes už hub není příliš využívaný.

Co je to switch?
Switch, nebo síťový přepínač, je stejně jako hub aktivní síťové zařízení s několika porty (může jich mít až několik stovek). Má v sobě tabulku MAC adres s daty o připojených počítačích a koncových zařízeních. Data pak posílá právě podle MAC adresy.
Pracuje na 2. vrstvě referenčního modelu ISO/OSI – na vrstvě spojové (data link layer). Znát ji můžete i pod vrstvou datového spoje nebo linkovou vrstvou. Uspořádává data z fyzické vrstvy do rámců (frames). Na této vrstvě fungují i mosty (bridges).
PoE switch je druh switche vybaveného technologií PoE (Power over Ethernet), která umožňuje díky ethernetovému kabelu jak přenos dat, tak napájení připojených zařízení. Ušetříte tak peníze za další kabely a napájecí zdroje.
Jak funguje switch?
Když obdrží datový paket, na základě MAC adresy se rozhodne, na který port ho bude směřovat. Posílá tedy data jen k zařízením, která je potřebují – to znamená, že je jeho využívání také bezpečnější než u hubu. Switch má díky efektivnější komunikaci vyšší výkon a zároveň snižuje zátěž sítě, protože nevytváří kolizní provoz. Na rozdíl od routeru nezvládne vytvářet sítě a podsítě.
Switchů existuje celá řada. Od těch vhodnějších pro domácí použití až po ty průmyslově využívané. Vždy si položte otázku, kolik by měl switch mít portů (radši o pár víc než míň) a jakou budete potřebovat přenosovou rychlost.

A co je MAC adresa?
MAC adresa (Media Access Control) je unikátní fyzická adresa, která rozpozná síťové rozhraní konkrétního zařízení v lokální síti (LAN). Oproti IP adrese zůstává pořád stejná. MAC adresu mají všechny síťové prvky (například switche, routery a wi-fi karty).
Skládá se z šesti dvojic znaků oddělených pomlčkami nebo dvojtečkami, například 00-0C-29-46-B6-CE. I když o ní nevíte, protože procesy probíhají na pozadí, využíváte ji při každém připojení na internet nebo počítačovou síť.
Jak zjistit MAC Adresu?
MAC adresu switche, routeru a ostatních externích zařízení zjistíte jednoduše: najdete ji na štítku ve spodní straně hardwaru, případně v informacích po připojení do administrace. Pokud byste chtěli MAC adresu najít na pc s operačním systémem Windows, spusťte příkazový řádek a zadejte ipconfig/all. U řádku Physical Address ji pak najdete.