Jak funguje parní trouba

Jak funguje parní trouba

Chystáte se ke koupi nové trouby do kuchyně a nemůžete se rozhodnout, která je pro vás ta pravá? Pokud se zajímáte o šetrnější způsoby přípravy jídel, mohla by pro vás být dobrou volbou parní trouba. Na jakém principu však funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

Princip fungování parní trouby

Tento typ trouby funguje na principu vytváření páry, která obklopuje jídlo uvnitř a troubě umožňuje dusit, péct či vařit šetrným způsobem. Beztlaká pára (v rozmezí mezi 35 °C–100 °C) se vytváří pomocí zásobníku na vodu, který je umístěn tak, aby se pára rozprostřela rovnoměrně po celé troubě. 

Právě pro svůj šetrný způsob přípravy je parní trouba stále více populární – díky páře zachovávají vlhkost a živiny v jednotlivých pokrmech a také redukují množství tuků, které jsou pro vaše kulinářské dobroty potřeba.

Jak funguje parní trouba při přípravě různých druhů surovin? Stačí si jednoduše nastavit program, kterých je vhodný pro přípravu masa, ryb či pro upečení voňavé bábovky. Parní trouba také funguje s v kombinaci s horkým vzduchem, díky kterému si určité pokrmy zachovají své živiny a vynikající chuť.

Pečení v parní troubě
Pečení v parní troubě

Hlavní části parní trouby

Celé gró procesu vytváření páry probíhá v zásobníku na vodu, který je umístěný v rohu trouby, do které se dolévá zvenčí. Pára je nasávána generátorem a ten ji poté vhání dovnitř trouby, aby se rovnoměrně rozprostřela. Druhou možností je, že se voda dolévá do „mísy“ umístěné přímo vně trouby, ta se postupně odpařuje a uvolňuje po celé troubě.

Parní trouba však disponuje i dalšími vychytávkami, které stojí za to vzít v úvahu. Jistě oceníte například program pro ohřívání talířů, teplotní sondu, která vám pomůže připravit šťavnaté pokrmy, či funkce „zavařování v troubě“ či „kynutí těsta“.

Kynutí těsta v troubě
Kynutí těsta v troubě

Druhy parních trub

Není trouba jako trouba, a proto si níže představíme, jaký druh parní trouby je pro vás ten nejlepší, s přihlédnutím na množství páry, které dokáže vyprodukovat. 

Při jejím výběru je také důležité, přihlédnout na typ zabudování do vaší nové či stávající kuchyně. Pokud vaříte v malém prostoru, ve kterém si nemůžete příliš vymýšlet, je pro vás ideální parní trouba volně stojící. Další výhodou je, že při její výměně nebudete muset radikálně rozebrat celou linku, ale pouze zaměnit jeden kus za druhý. 

Vestavná parní trouba je v posledních letech čím dál více oblíbená zejména z toho důvodu, že je jí možné dokonale sladit s designem kuchyně. Je možné ji umístit do výše vašeho trupu, aby byla manipulace s těžkými horkými plechy pohodlnější a nemuseli jste se při každém úkonu předklánět. 

Její pořizovací cena je ovšem o 10 – 15% vyšší než u klasické volně stojící trouby. Při výměně tedy budete muset sáhnout hlouběji do kapsy a nechat rozebrat část kuchyňské linky, abyste ji vůbec mohli vytáhnout a nechat opravit, popřípadě pořídit novou. .

Samostatná parní trouba

Je připravena pouze pro vaření pokrmů v páře, jídlo je tak šťavnaté a plné původních vitamínů a živin. Funkce vaření v parní troubě si hravě poradí s ovocem, zeleninou, knedlíky či rýží. Může nahradit také vlastnosti některých spotřebičů, například mikrovlnou troubu. Nedisponuje funkcí pro čištění, tzv. pyrolýzou. 

Trouba s funkcí přídavné páry

Přídavná funkce umožňuje pečení na vysoké teploty při nižší vlhkosti, než je u parní trouby běžné (velmi hospodárné multifunkční trouby nabízí např. značka MORA). Pára však zastává pouze doplňkovou funkci. Je možné jídlo péct, vařit i dusit. Trouba s funkcí přídavné páry vám pomůže upéct zlatavý a vláčný pecen chleba či šťavnaté maso.

Kombinovaná parní trouba

Tento typ parní trouby nabízí nejširší množství programů k přípravě pokrmů a nejen to. Některé kombinované parní trouby disponují například také funkcí „jogurtovač“ či „kynutí těsta“. Do určité míry je také možnost zvolit si množství páry dle vašich potřeb. V zásadě má tedy podobné funkce jako konvektomat.

Konvektomat

Konvektomat kombinuje výhody parní a horkovzdušné trouby, což mu umožňuje produktovat suché i vlhké teplo. Jeho potenciál nejlépe využijete zejména pro komerční účely (nalézt lze ale i modely pro domácnost) . Konvektomat vám nabídne možnost přesného určení množství páry či bezdrátovou teplotní sondu. U opravdových hvězd mezi konvektomaty najdete také pevné připojení k vodě. 

Rozdíl mezi horkovzdušnou a parní troubou

Hlavní rozdíl je jistě v tom, že v horkovzdušné troubě se prohání suchý horký vzduch. Naopak v parní troubě cirkuluje vlhká pára, která jídlo nevysušuje a nespaluje přirozené živiny. Je tedy výrazně šetrnější k přípravě pokrmů. Ještě jeden rozhodující faktor, by vám mohl v dilematu „parní nebo horkovzdušná trouba“ udělat jasno. Pára mnohem lépe vede teplo, což znamená, že budete mít své oblíbené jídlo rychleji na stole než z horkovzdušné trouby. 

Výhody parní trouby

V první řadě jde o velmi zdravou formu úpravy jídla. Nejen že snižuje množství tuků, ale také zachovává minerály a vitamíny, o které byste při příliš vysokých stupních suchého tepla přišli. Pára také přispívá k perfektní chuti a aroma pokrmu, včetně jeho šťavnatosti. 

Díky rovnoměrnému rozprostření páry uvnitř trouby se vám už nestane, že maso bude zvenku téměř spálené a po rozkrojení syrové. Zapomeňte také na hodiny za sporákem. Oproti pečení s horkým vzduchem ušetříte až čtvrtinu času. 

Nevýhody parní trouby

Parní trouby mají samozřejmě také pár mínusů, o kterých je dobré vědět předem. Nejprve si jistě všimnete vyšší pořizovací ceny, v porovnání s klasickou horkovzdušnou troubou. No a po dokončení chutných pokrmů vás jistě zarazí, že parní troubě chybí program pyrolýzy. Většina z nich však disponuje vlastní funkcí pro čištění. 

Tak co, jak si stojí parní trouba ve vašich očích? Objasnili jsme vám její funkce dostatečně a přesvědčili o tom, že je skvělým partnerem v přípravě výživného a chutného jídla? Za nás její praktické vlastnosti rozhodně stojí za zvážení.

Tip na závěr: Forma tepelné úpravy pokrmu je samozřejmě jen jednou stranou mince. Pokud se chystáte péct zdravěji, projděte si i tipy na zdravé suroviny na pečení.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář