Jak bude vypadat bydlení budoucnosti

Město budoucnosti

V blízké budoucnosti nás čeká výrazný posun v limitech. Protože ve městě velmi těžce dosahujeme ticha, půjde o snížení hlukových limitů. V Británii už mají dokonce hlukový štítek a u letiště nebo v okolí průmyslové zóny jsou byty levnější.

Ve městě nedokážeme plnit ani limity oslunění, kdy nám má slunce svítit do oken, zvláště pak v blokové zástavbě v dolních patrech. Co nás tedy čeká?

Připlatíme si za civilizační komfort 

V Říčanech u Brna byl dokončen český developerský unikát, kde jsou na jedné ulici postaveny jen pasivní rodinné domy. Jsou v průměru o půl milionu dražší, než kdyby byly pouze nízkoenergetické.

Normy se neustále zpřísňují a neustále snižují spotřebou energie. Pokud budeme bydlet v domě, který umí spotřebovat méně energie, za pořízení domu si připlatíme. Bydlení zdraží asi o 10 až 15 %.

Nová směrnice

Od 1. ledna 2020 se mění pravidla pro výstavbu nových domů určených k bydlení a bude se stavět jen v energetické kategorii A. Domy budou mít téměř nulovou energetickou spotřebu. Klíčový je průkaz energetické náročnosti budovy, který se skládá z tepelné ztráty a způsobu vytápění.

Dům budoucnosti

Sleduje se míra, jak z budovy uniká teplo a typ vytápění z hlediska čistoty zdroje. Hermeticky uzavřený dům může topit téměř čímkoliv a běžný dům třeba fotovoltaickou elektrárnou na střeše. Zateplení, kvalitní dveře, okna i rekuperace nově musí být na mnohem vyšší úrovni. 

Přínos nového typu bydlení

Dojde ke snížení uhlíkové stopy s příznivým dopadem na životní prostředí i peněženku. Používáním zelených technologií lze ušetřit desítky procent ve spotřebě energie.

Fotovoltaické panely

Většina nových technologií je komfortnější a zdravější. Například fotovoltaické panely pro ohřev vody, podlahové topení, retenční nádrže na zachycování dešťovky nebo rekuperační jednotky pro větrání bez oken. 

Nutnost údržby

Nové technologie jsou finančně nákladnější a mají omezenou životnost. Tepelné čerpadlo a solární panely se musí pravidelně servisovat a nelze očekávat, že nám vydrží věčně. V rekuperaci se musí jednou za rok vyměnit vzduchové filtry.

Délka stavebního řízení se zřejmě ještě prodlouží. Při zavádění nových norem bude i méně projektantů, kteří si s novými technologiemi budou vědět rady.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář