Blockchain: vše, co potřebujete vědět

Blockchain síť koncept

Kryptoměny do slova a do písmene ovládly dnešní moderní dobu a dokázaly si podmanit nejednoho mladého i staršího člověka. Dopomohla jim k tomu také koronavirová krize, která nás přinutila k investicím. Zatoužili jsme zhodnotit naše úspory a zamezit tomu, aby pracně naspořené peníze doslova zhltla inflace, která se nezadržitelnou rychlostí blíží. V souvislosti s kryptoměnami se však na světlo světa dostal ještě jeden pojem, a to blockchain. O co se vlastně jedná?

Co je to blockchain

Pokud se už nějaký ten pátek pohybujete ve světě kryptoměn a obecně ve světě investování, určitě jste se s pojmem už setkali. Zatímco někteří si ho už i definovali, jiní nad ním stále kroutí hlavou a přemýšlí, co je to vůbec zač. 

Zjednodušeně řečeno mluvíme o online knize účetních záznamů. Pokud bychom měli být odbornější, jedná se o druh distribuované decentralizované databáze, kde se uchovává řada chronologických záznamů. Zůstaňme však u té zjednodušené definice, která je lépe pochopitelná. 

O blockchainu lze říct, že není centralizovanou databází, ale naopak – je decentralizovanou databází čili nemá žádného centrálního správce. Dnes je veřejně přístupný. Nemyslete si však, že do něj mohou zapisovat věci naprosto všichni v okamžiku, kdy si usmyslí. Zapisovat data se může pouze na základě konsenzu finančně motivovaných účastníků sítě. V praxi tedy mohou zapisovat jen takzvaní těžaři na základě předem stanovených pravidel. 

Blockchain technologie není žádnou novinkou

I když jste se možná s tímto pojmem setkali poměrně nedávno, je třeba konstatovat, že se nejedná o nic nového na trhu. Setkali jste se například s termínem ,,bločenka”? Ano? Pak jste se setkali i s Blockchainem, kterého lze do češtiny přesně takto přeložit. 

Celá blockchain technologie je mezi námi už nějaký ten pátek a opravdu není považována za žádnou revoluci. Spíše se často vyzdvihují způsoby, jakými se tato technologie propojila a jak se dnes využívá. 

V současné době bychom našli řadu lidí, kteří do blockchainu aktivně investují. Pokud byste se zeptali člověka patřícího do této skupiny, jistě by vám řekl, že blockchain považuje za nástroj umožňující dosáhnout větší efektivity a bezpečnosti. Jiný ho zase považuje za jakýsi zbrusu nový technologický směr (ale ne revoluční, spíše evoluční). 

Jak funguje blockchain?

Blockchain a jeho definici najdete klasicky na wiki, ale to, jak vlastně funguje si rovnou prozradíme. Funguje totiž velice jednoduše. Blockchain je tedy decentralizovanou databází čili nemá žádné hlavní centrum ani konkrétního správce. Data mají více uzlů a nešíří se pouze z jednoho místa. Upravují se prakticky všemi uživateli sítě. Přední výhodou je, že pokud dojde k výpadku jednoho uživatele, nemá to jakýkoliv vliv na fungování sítě jako celku. 

Blockchain je tvořen dvěma záznamy, a to transakcemi a bloky. Transakcí se rozumí data vkládaná samotnými uživateli (je to například dnes tak populární převod kryptoměn), bloky jsou zase shromážděním transakcí a jejich potvrzením. 

Jak funguje blockchain
Jak funguje blockchain

Blockchain a kryptoměny

Jelikož na blockchain narážíte především v souvislosti s kryptoměnami, respektive s konkrétním Bitcoinem, určitě se ptáte, co má databáze s virtuální měnou společné. V současné době existuje rovnou několik blockchainů (a vedle těch decentralizovaných se dokonce najde i pár centralizovaných). Jedním z nejstarších existujících blockchainů je právě Bitcoin. Vedle něj se pak nachází i řada alternativních blockchainů, které jsou v obecném povědomí a mezi něž patří stále častěji skloňované Ethereum nebo Litecoin.

Ohodnoťte tento článek

Napsat komentář