6 finančních a pracovních rad, díky nimž budete šťastnější

Šťastní a spokojení zaměstnanci v práci

Některé životní lekce se člověk nenaučí, dokud jimi sám neprojde. Pokud se tedy nenajde někdo jiný, kdo vám neporadí. Následujících šest rad by mělo vylepšit vaši finanční i pracovní situaci… a život celkově.

Peníze vám nepřinesou štěstí… Ale nedostatek peněz vás může učinit nešťastnými

Říká se, že peníze vám nepřinesou štěstí. Ale to není tak docela pravda. Výzkumní pracovníci studovali spojení mezi vlastnictvím peněz a štěstím – a hádejte co? Peníze vás mohou do určité míry učinit šťastnými. Více studií nalezlo spojení mezi penězi a štěstím, obzvlášť v případě lidí patřících do nižší či střední společenské třídy.

Více peněz se rovná více štěstí…. Aspoň částečně. Pokud jste si například dříve vydělávali dvě stě tisíc ročně a nyní vyděláváte dvojnásobek, peníze navíc výrazně ovlivní váš život. Minimálně tím způsobem, že se tolik nestresujete.

Čím bohatší se nicméně domácnost stane, tím se tento efekt umenší. Každá koruna navíc tak vede k menší dávce štěstí. Kde přesně ona hranice leží, není zřejmé. Záleží na více faktorech – například na místě, kde žijete nebo na velikosti vaší rodiny. Rodina se čtyřmi dětmi pochopitelně bude potřebovat větší množství peněz než svobodný bezdětný pár či jednotlivec.

Ale ponaučení z tohoto případu zní, že zatímco vám peníze nepřinesou štěstí, jejich nedostatek vás může učinit nešťastnými.

Šťastní lidé

Zážitky nás činí šťastnějšími než věci

Přibližně před deseti lety Dr. Leaf Van Boven z university v Coloradu učinil rozhodnutí najít klíč ke štěstí. Dr. Boven se zabývá psychologií. Ve svém výzkumu hovořil se stovkami lidí o jejich nedávných nákupech a ptal se, jestli šlo o nákupy ve formě zážitků nebo materiálního zboží. Poté se ptal, nakolik se daní lidé po učiněném nákupu cítili šťastní.

Dokážete uhádnout výsledek výzkumu? Pokud chcete být šťastní, utrácejte peníze spíše za zážitky, nikoliv za věci.

Z jakého důvodu to tak funguje? Prvním faktorem je, že zážitky podléhají nostalgii. Vzpomínky se postupně proměňují, špatné detaily mizí a zůstávají jen ty dobré. Z dovolené si tak například zapamatujete chuť lahodné zmrzliny či západ slunce nad mořem a nikoliv déšť, který vás jednoho večera zastihl. Věci oproti tomu postupem času ztrácejí na hodnotě. Roztrhají se, rozbijí se či se obnosí a štěstí z nich vyplývající se zmenší či úplně zmizí. Lidé si tak snáz vypěstují vzorec chování, kdy získávají více příjemných pocitů z těšení se na nadcházející nákup než ze skutečného následného vlastnictví dané věci. A samozřejmě je tu přidaná hodnota spočívající v tom, že sdílené zážitky vám umožňují prohloubit vztahy s vaší rodinou a přáteli, což vás učiní šťastnějšími.

Společné zážitky

Čím méně se snažíte, tím lépe

Ve většině zaměstnání platí, že tím více se snažíte, tím lepší výsledky máte. Ale když dojde na investování, opak je pravdou.

Vezměte si jako příklad investování do nemovitostí. Rychle střídat nemovitosti vyžaduje řadu práce, času i peněz. Oproti tomu strategie, kdy si pořídíte dům, investujete do něj a poté si užíváte plody vaší práce po dlouhá léta či desetiletí (například tak, že část domu pronajímáte), může vést k dlouhodobému pasivnímu příjmu a k méně starostem o peníze.

Nakupujte střídmě

Vlastněte méně věcí, ale o to kvalitnější. Jedním ze způsobů, jak toho docílit, je nekupovat věci ve slevách a pořizovat je pouze za jejich plnou cenu. Proč?

Lidé mají tendenci impulzivně nakupovat věci ve slevě či výprodeji. A to častokrát zboží, které ve skutečnosti nepotřebují a pořizují ho z jediného důvodu… protože je zlevněné. Tím, že se zaměříte pouze na nákup věcí za plnou cenu, nebudete impulzivně utrácet a budete možná vlastnit méně věcí, ale zato o to kvalitnější. Nemluvě o tom, že ve vašem domově bude daleko větší pořádek a nebudete mít tolik práce s uklízením!

Dosáhněte výsledků skrze aktivní činnost

Nejlepším lékem na spisovatelský blok je začít psát. Nejlepším lékem na nechuť cvičit je začít se hýbat. A nejlepší lék na nečinnost? Začněte pracovat. Nemusíte mít přitom dojem, že se vám do něčeho chce, abyste se do toho mohli opravdu pustit. Nejdříve jednejte, a odpovídající pocit se dostaví později. Myšlenky, chování a pocity jsou propojené. Tím, že pozměníte své chování, dokážete zároveň ovlivnit vaše myšlenky a pocity.

Zapisování aktivit do poznámkového bloku

Když nejste v práci, nebuďte v práci

Jak často se vám stává, že se začnete nezávazně bavit s přáteli a váš rozhovor se brzy stočí k práci a každodenním starostem? To je pouze jeden z mnoha způsobů, jak lidé zůstávají mentálně v práci, i když v ní nejsou v danou chvíli přítomní fyzicky. Důležité je uvědomit si, že práce není všechno. Jistě, pracujte tvrdě, snažte se rozvíjet, ale když zrovna nejste v zaměstnání, nemyslete na něj neustále a nemluvte o něm pořád. Jde o schopnost být přítomný v okamžiku a umět si ho vychutnat. Tak váš život bude mnohem bohatší, šťastnější a nebude pouze o práci a neustálé honbě za penězi.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář