Prevence panických atak a úzkosti v každodenním životě

Panická ataka

Život v neustálém napětí z toho, kdy se „to“ stane zase. Tak vypadá každý den člověka, kterého provází úzkost a panická ataka. Stavy narušují každodenní fungování a mají negativní dopad na celkovou duševní pohodu. 

Naštěstí známe strategie a techniky, které pomáhají takovým stavům předcházet. Přinášíme vám praktické rady, jak si udržet klidnou mysl a zlepšit kvalitu života.

Strategie spojené se změnou životního stylu

Klíčová je změna životního stylu. Může to znít jako klišé, ale je to fakt, se kterým je třeba počítat, když se chcete úzkostí zbavit. Pravidelná fyzická aktivita je pro zachování duševního zdraví nesmírně důležitá.

Nemusíte podávat velké sportovní výkony, úplně stačí do běžné denní rutiny zařadit pravidelné procházky, kondiční běh, jógu nebo plavání. Lehká sportovní aktivita vám zlepší náladu díky uvolňování endorfinů, přirozených „hormonů štěstí“.

Prevence panicke ataky

Kromě pohybu hraje velkou roli i zdravá výživa. Vyvážená strava bohatá na celozrnné produkty, čerstvé ovoce a zeleninu, omezení kofeinu, cukru a alkoholu, to vše přispívá k větší psychické pohodě. A větší psychická pohoda v souvislosti s lepší tělesnou kondicí snižuje riziko, že nastane panická ataka.

Relaxační techniky proti úzkosti

Začlenění relaxačních technik do denního režimu může mít zásadní vliv na snížení úzkosti a prevenci panických atak. Meditace, hluboké dýchání a svalová relaxace jsou jednoduché, avšak účinné metody, jak zklidnit mysl a tělo.

Důležité je zaměřovat se i na dobu mezi záchvaty. Pečovat o sebe je třeba preventivně, to je to, co potřebujete k dlouhodobému úspěchu. Nácvik je nejlepší provádět dříve, než úzkost udeří v plné síle. 

Hluboké dýchání je další silný nástroj pro zklidnění mysli. Zaměření na pomalé, hluboké nádechy a výdechy pomáhá snížit vnitřní napětí a zpomalit srdeční tep. To vede k okamžité úlevě.

Meditace

Když samoléčba nepomáhá

Lidé, kteří se potýkají s úzkostí a panickou atakou, často spadnou do bludného kruhu obav z další epizody a užívání anxiolytik (léků proti úzkosti). Pokud prevence nestačí, je důležité vyhledat odbornou pomoc kvalifikovaného terapeuta

Správná léčba tedy rozhodně nespočívá jen v podávání léků. Je třeba zaměřit se na celkové zdraví a účinnou prevenci.

5/5 - (1vote)

Napsat komentář