Asi každý známe ze svého okolí někoho, kdo chodí do zaměstnání pouze proto, aby si vydělal peníze. Vzhledem k tomu, že v něm strávíme poměrně významnou část života, jistě mi dáte za pravdu, že by stálo za to najít si takové, v němž bychom se cítili jako ryba ve vodě.
Jestliže pro vás myšlenka na ranní budíček také představuje utrpení, mohly by vám přijít vhod následující tipy, jak nastartovat novou kariéru. Pojďme tedy na to.
Obsah článku
1. Silné a slabé stránky
Sepište si seznam svých silných a slabých stránek. Buďte k sobě opravdu upřímní. Není žádný důvod si nalhávat, že zvládnete úplně všechno. Díky této analýze si lépe ujasníte, na jaká povolání se více hodíte a jakým se vyhnout velkým obloukem.
Pokud ovládáte angličtinu, naleznete mnoho nástrojů, které vám pomohou odhalit jak váš skrytý talent, tak slabiny.
2. Kontakty
Existuje slušná šance, že mezi svými přáteli na Facebooku máte někoho, jehož firma hledá právě vás. Proč tedy nezveřejnit příspěvek, v němž stručně shrnete vaše přednosti a vysvětlíte, jaký druh práce byste rádi vykonávali.
Pro nastartování nové kariéry vám však mnohem více pomůže jiná sociální síť – LinkedIn. Ta totiž slouží právě k tomuto účelu. Snaží se usnadnit zaměstnavatelům proces nalezení nových zaměstnanců a naopak.
Samozřejmě nejen sociálními sítěmi je člověk živ. Proto se nezapomeňte poptat mezi svými přáteli v reálném světě.
3. Vzdělání
Nikdy není pozdě dokončit školu nebo alespoň absolvovat nějaký kurz. Vyšší dosažené vzdělání vám může dramaticky zvýšit šance na nalezení vašeho vysněného zaměstnání.
Na internetu najdete nespočet kvalitních online kurzů. Pokud preferujete prezenční vzdělávání, zkuste se poptat na vašem úřadu práce. Čas od času totiž nabízejí možnost rekvalifikace zdarma.
4. Životopis
S výše uvedeným bodem souvisí i atraktivní životopis. Nezapomeňte v něm uvést nejen nejvyšší dosažené vzdělání, ale i veškeré kurzy, které mají co do činění s pozicí, o kterou se ucházíte.
Mějte na paměti, že personalisté věnují každému životopisu v průměru pouze několik sekund. Co to pro vás znamená? Nepište žádné dlouhé romány. Vypíchněte to nejdůležitější tučným písmem, aby během krátkého okamžiku bylo jasné, v čem spočívají vaše silné stránky.
5. Sebevědomí a vytrvalost
Připravte se mentálně na změnu zaměstnání. Zapracujte na tom, abyste si opravdově věřili. Ve chvíli kdy si vás pozvou na pohovor, zdravé sebevědomí může být tím faktorem, které rozhodne o vašem přijetí.
Nezapomínejte, že celý proces změny zaměstnání může trvat nějaký čas. Nebuďte nervózní, pokud se vše protáhne na šest či více měsíců. Nejedná se o nic neobvyklého.
Abyste si v tomto mezidobí zachovali zdravé sebevědomí a pracovní návyky, zvažte zapojení se do nějakého neziskového projektu. Nejenže se budete cítit lépe a zároveň pomůžete prospěšné věci, ale také se může stát, že zde získáte kontakty, díky nimž dosáhnete na zajímavou pracovní nabídku.